Konta bankowe Co to jest BFG?

Co to jest BFG?

-

Bankowy Fundusz Gwarancyjny daje klientom banku bezpieczeństwo zgromadzonych na kontach środków. W przypadku upadku któregoś z banków BFG zobligowany jest wypłacić wszystkim klientom danego banku zdeponowane na rachunkach środki. Środki gwarantowane są jednak do pewnej kwoty, ustalonej ustawowo.

Obecnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę 100% środków do wysokości równowartości 100 000 euro. Oznacza to, że klienci z większym portfelem nie otrzymają całości zgromadzonych środków w przypadku ogłoszenia upadłości przez ich bank. W takim przypadku dostaną równowartość maksymalnej kwoty, wyrażonej w złotówce.

Co zatem mogą zrobić osoby z grubszym portfelem?

Jest rozwiązanie na to, aby być zabezpieczonym w 100% przed skutkami ewentualnej niewypłacalności banków. Posiadając na przykład kwotę 2 milionów złotych, aby w całości zabezpieczyć tę kwotę należałoby podzielić ją na 5 części po 400 000 złotych i ulokować w różnych bankach. W ten sposób unikniemy ryzyka utraty środków w przypadku niewypłacalności jednego z banków oraz dostaniemy bezpośredni dostęp do gotówki, dzięki posiadaniu kapitału w innym banku.

W przypadku lokowania wszystkich swoich środków w ramach jednego banku może okazać się, że zostaniemy pozbawieni dostępu do zgromadzonego kapitału przez pewien czas, do momentu aż Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpocznie dokonywanie wypłat. Należy pamiętać również, że ewentualne wypłaty nie będą dokonywane z dnia na dzień a procedura wypłaty wszystkich środków wszystkich klientów może trwać nawet kilka miesięcy.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy nagle rozpocząć wybieranie naszych środków z banków i ulokować je w popularnej niegdyś „skarpecie”. Tam nasze pieniądze są zdecydowanie mniej bezpieczne niż w bankach.

Lepsza „skarpeta” czy bank? Gdzie Wasze pieniądze są bezpieczniejsze? Podzielcie się opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Magiczna sztuczka z gumką recepturką

Sztucki magiczne i tricki wymagają często dużej sprawności rąk. W tej poradzie dowiesz się jak zrobić sztuczkę za pomocą dwóch gumek recepturek. Nauczymy Cię przenikania się przedmiotów.

Dusznica bolesna – co to jest, przyczyny, objawy

Mianem dusznicy bolesnej lub dławicy piersiowej określa się w charakterystyczne objawy, które są przejawem choroby niedokrwiennej serca. Cała istota, a zatem sedno najczęstszej patologii układu krążenia, sprowadza się do tego, że serce dostaje mniej tlenu, niż potrzebuje, aby właściwie spełniać swoje zadania. Opisując to obrazowo, serce nie dostaje tyle paliwa, ile jest mu potrzebne w danym momencie. Przyczyn choroby niedokrwiennej serca może być bardzo wiele, ale tylko jedna wśród nich – miażdżyca – jest głównym winowajcą i jej sprawcą.

Zobacz też

Jak mieć dobre relacje z sąsiadami?

O tym, z kim dzielimy wspólną przestrzeń w bloku, kamienicy czy na osiedlu decyduje czysty przypadek. Często nie mamy z nimi nic wspólnego. Dzielą nas zainteresowania, poziom życia, upodobania do spędzania wolnego czasu - a mimo to dzielimy ze sobą windę i klatkę schodową, słyszymy ich rozmowy. Aby dobrze współżyć z sąsiadami, starajmy się sobie nie przeszkadzać.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: