System SWIFT to Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, instytucja pośrednicząca w dokonywaniu transakcji między bankami. Każde konto powinno posiadać możliwość przekazu za pomocą SWIFT, a każdy bank swój międzynarodowy numer IBAN, który po dodaniu do indywidualnego numeru konta, umożliwi przekaz środków. Czas realizacji czeku natomiast, to od trzech do dwunastu dni. Jeśli pieniądze przelewane są za pomocą Moneybookers czy usługi PayPal, znajdą się na koncie w tak zwanym czasie rzeczywistym, czyli praktycznie od razu. Przelewy realizowane są także w czasie do piętnastu minut przez instytucje typu WesternUnion czy MoneyGram. Trzeba jednak pamiętać o stosunkowo wysokich kosztach, jakie ponosimy korzystając z pośredników. Prowizja waha się od trzynastu do pięćdziesięciu złotych. Jeśli nam na nim nie zależy, warto zastanowić się nad innymi formami wpłat.

Za przelew zagraniczny zapłacimy również, wykonując go w naszym banku. Standardowo będzie to od 0,2 % do nawet 1 % od przelewanej kwoty. Minimum dwadzieścia złotych. Ważną informacją przy przelewach bankowych jest to, że polecenia wypłaty za granicę są realizowane przez banki z datą waluty SPOT (jest to dwudniowa data waluty), czyli drugiego dnia, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zlecenia i przy założeniu, że zlecenie zostało złożone przed godziną trzynastą. Zlecenia złożone po godzinie trzynastej będą traktowane jak złożone w dniu następnym. Mówiąc prościej przelew zagraniczny złożony we wtorek do trzynastej fizycznie zostanie wysłany dopiero w środę, natomiast złożony po trzynastej – w piątek. Co oznacza, że czas oczekiwania na jego realizację od wtorku przedłuży się do przyszłego tygodnia. Poza opłatami związanymi z samym wykonaniem przelewu, warto sprawdzić, jakie inne opłaty może naliczyć bank. Mogą to być prowizje za brak podanego numeru IBAN lub za nadanie priorytetu (czyli prośby o pilne dostarczenie gotówki).

Uwaga!

Jeśli osoba wysyłająca przelew z zagranicy posiada polskie konto, na przykład w banku internetowym, miejsce z jakiego przesyła gotówkę nie ma tutaj żadnego znaczenia. Obowiązywać będzie standardowy czas dla realizacji przelewu, czyli maksymalnie do siedemdziesięciu dwóch godzin.

Wykonywaliście kiedyś przelew zagraniczny? Jak długo czekaliście na jego realizację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przetrwać ciążę partnerki?
Następny artykułJak płacić rachunki przez Internet?

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here