Surowiec ten jest całkowicie naturalny, a więc bezpieczny dla organizmu. Poza tym jest on ekonomiczny, łatwy w użyciu, przez co bardzo chętnie się go wykorzystuje. Ałun potasowy występuje w różnych postaciach – jako naturalna nieoszlifowana skała mineralna, skała oszlifowana lub w sprayu czy proszku.

Ałun potasowy to naturalny kryształ, któremu przypisywane są właściwości łagodzące i bakteriobójcze. Właśnie z tych względów stosowany jest na skórę po depilacji, goleniu. Ma także właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające. Zapobiega powstawaniu podrażnień. Ponadto ałun potasowy wykorzystywany jest jako antyperspirant, a także jako dezodorant do stóp, bowiem hamuje proliferację bakterii skórnych, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu. Zalecany jest także w przypadku poparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, skaleczeń czy też trądziku młodzieńczego.

Ałun zaczyna działać już od pierwszego użycia, a działanie to utrzymuje się przez kilka godzin od aplikacji. Stosowany jako dezodorant, nie pozostawia śladów na ubraniu, nie zawiera alkoholu, więc jest delikatny dla skóry. Ponadto jest hipoalergiczny – zalecany dla osób wrażliwych na wiele kosmetyków, w tym także na dezodoranty. Ałun nie zatyka porów skóry, nie hamuje powstawanie potu, a jedynie lekko zwęża ujścia gruczołów potowych. Powoduje to zmniejszenie ilości wydzielanego potu i neutralizuje jego zapach.

Przed użyciem ałunu w roli kosmetyku skałę należy zwilżyć wodą, a następnie kilkakrotnie potrzeć nią pachy lub stopy.

Uwaga!

Po użyciu skałę pozostawiamy do wyschnięcia – nie należy przechowywać ałunu w zamknięciu, gdy jest jeszcze mokry.

Testowałyście kiedyś ałun? Jak się sprawdził? Podzielcie się koniecznie opiniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonserwanty w kosmetykach, także naturalnych
Następny artykułEmulgatory – co to jest? Rodzaje, przykłady

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here