Niestety są osoby, które mają ogromne problemy z cerą. Zanim trafią na krem odpowiedni dla siebie, mija często sporo czasu. Wtedy nie myślą już one o jakiejkolwiek zmianie. Gorzej, gdy z rynku krem ten zostanie wycofany – wtedy stres i gorączkowe poszukiwania rozpoczynają się właściwie od początku.

Z tego też powodu lepiej znaleźć właściwy przepis i spróbować wykonać samemu krem z podstawowych produktów, które zawsze są dostępne. Poniżej podajemy przykładowy przepis na krem dla osób ze skórą problematyczną.

– 8 g oleju krokoszowego

– 2 g tegomulsu

– 1 g syntetycznego olbrotu

– 30 ml wody destylowanej

– 10 kropli panthenolu

– 10 kropli gliceryny

– 10 kropli pichtowego olejku eterycznego

– 1 g witaminy B3

– 2 g spirytusu

Poza wymienionymi składnikami potrzebujemy oczywiście zlewek, garnka, bagietki, termometru i docelowego opakowania na krem.

Na pierwszym etapie sporządzania tego kremu stapiamy fazę tłuszczową na łaźni wodnej. W jej skład wchodzą olej krokoszowy, tegomuls i olbrot syntetyczny. Wymienione składniki umieszczamy w zlewce, którą wkładamy do garnka z ciepłą wodą (możemy go ewentualnie postawić jeszcze na małym ogniu). Fazę tłuszczową mieszamy. W międzyczasie około 25 ml wody destylowanej podgrzewamy do temperatury około 60 stopni Celsjusza.

Do płynnej już fazy tłuszczowej powoli dodajemy podgrzaną wodę, cały czas mieszając fazę tłuszczową. W 5 ml wody, które nam pozostały, rozpuszczamy niacynamid (witaminę B3). Otrzymany w ten sposób roztwór dodajemy do emulsji, która już ostygła. Następnie uzupełniamy ją o panthenol, glicerynę, pichtowy olejek eteryczny oraz spirytus. Po dodaniu do emulsji wszystkich składników, należy ją dokładnie wymieszać.

Tak przygotowany kosmetyk przenosimy do przygotowanego wcześniej – czystego i suchego – opakowania.

Macie problemy z trądzikiem? Jak sobie z nimi radzicie? Jak pielęgnujecie skórę? Podzielcie się swoimi dośiadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKrem pomarańczowy do twarzy – jak zrobić? Przepis
Następny artykułJak przerobić starą biżuterię? Naszyjnik!

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here