Kosmetyki Krem pomarańczowy do twarzy - jak zrobić? Przepis

Krem pomarańczowy do twarzy – jak zrobić? Przepis

-

Wszystkie gatunki Citrus pochodzą z obszaru południowej i południowo-wschodniej Azji. Pomarańcza gorzka, o której tu mowa, występuje głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Surowcami wykorzystywanymi w lecznictwie, kosmetyce i przemyśle spożywczym są zielone owoce, skórka z dojrzałych owoców, owocnie, kwiaty oraz olejek eteryczny.

Przed wykorzystaniem skórki pomarańczy należy oddzielić albedo – jej białą część – od flavedo – części żółtej. Flavedo stanowi zewnętrzną część skórki owocu i posiada zbiorniki olejkowe.

Owocnia pomarańczy stosowana jest w celu pobudzenia apetytu i w leczeniu zaburzeń trawiennych. Poza tym owocnie pomarańczy gorzkiej stosuje się w leczeniu bezsenności.

W składzie olejku eterycznego znajdziemy takie związki jak: limonen, linalol, terpineol oraz glikozydy flawonoidowe i gorzkie triterpeny. Olejek z pomarańczy pobudza także trawienie, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego. Właściwość tę zawdzięcza on związkom gorzkim. Natomiast flawonoidy oddziałują tonizująco na naczynia żylne.


Do fazy tłuszczowej: – 10 g lanoliny – 15 g wosku pszczelego – 35 g oleju migdałowego – 15 g oliwy z oliwek. Do fazy wodnej: – 50 ml wody z kwiatu pomarańczy lub wody destylowanej – 3-4 krople pomarańczowego olejku eterycznego

Po zaopatrzeniu się we wszystkie niezbędne do przygotowania kremu naczynia, urządzenia oraz substancje, odważamy składniki. Zacznijmy od elementów, które tworzą fazę tłuszczową kosmetyku, a więc emulgatorów, do których należą oleje, woski, tłuszcze. Umieszczamy je w szklanym żaroodpornym naczyniu, a to wkładamy do garnka z gorącą wodą i stawiamy na małym ogniu. W ten sposób tworzy się łaźnia wodna, na której ogrzewana jest faza tłuszczowa. Pilnujmy temperaturę tej fazy – nie może ona przekroczyć 70 stopni Celsjusza.

Po całkowitym rozpuszczeniu wszystkich jej składników, przystępujemy do przygotowania fazy wodnej. Na drugiej łaźni wodnej umieszczamy więc np. słoik z odważonymi wcześniej składnikami tej fazy. Całość gotujemy przez chwilę, po czym odstawiamy i chłodzimy – np. w misce z lodem – do temperatury 65 stopni Celsjusza.

Tak przygotowane obie fazy łączymy ze sobą w ten sposób, że fazę wodną wlewamy do fazy tłuszczowej, przez cały czas mieszając. Uzyskujemy emulsję, którą należy pozostawić do wystygnięcia, po czym dodajemy do niej środki zapachowe – w tym wypadku olejek z pomarańczy gorzkiej. W końcu przenosimy produkt do opakowania przeznaczonego na krem.

Co powiecie o takim kremiku? Lubicie naturalne kosmetyki? Macie swoich ulubieńców? Podzielcie się opiniami!

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak się zachować w restauracji?

W restauracjach zazwyczaj odbywają się uroczyste kolacje, przyjęcia. Lokal ma eleganckie wnętrze. Savoir – vivre przygląda się więc z uwagą zachowaniu gości, przebywających w restauracji. Jak zachować się, żeby nie popełnić gafy?

Jak masować brzuch w trakcie okresu?

Bóle menstruacyjne to dolegliwości odczuwane w dolnej części brzucha. Powstają na skutek skurczu mięśni macicy, przez co utrudniony jest przepływ krwi przez mięśnie – to z kolei powoduje ból. Dzięki masażowi mięśnie są rozluźnione, a krew sprawniej przez nie przepływa powodując zmniejszenie, a nawet całkowite ustąpienie bólu.

Zobacz też

Jak zrobić dobre zdjęcia grupowe?

Dobre zdjęcie grupowe, wbrew pozorom, wcale nie jest proste i wymaga o wiele więcej zaangażowania i zdolności komunikacji niż komenda wysyłająca wyższych do drugiego rzędu a niższych do pierwszego. Takie zdjęcia rzadko kiedy się udają.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: