Kosmetyki Krem pomarańczowy do twarzy - jak zrobić? Przepis

Krem pomarańczowy do twarzy – jak zrobić? Przepis

-

Wszystkie gatunki Citrus pochodzą z obszaru południowej i południowo-wschodniej Azji. Pomarańcza gorzka, o której tu mowa, występuje głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Surowcami wykorzystywanymi w lecznictwie, kosmetyce i przemyśle spożywczym są zielone owoce, skórka z dojrzałych owoców, owocnie, kwiaty oraz olejek eteryczny.

Przed wykorzystaniem skórki pomarańczy należy oddzielić albedo – jej białą część – od flavedo – części żółtej. Flavedo stanowi zewnętrzną część skórki owocu i posiada zbiorniki olejkowe.

Owocnia pomarańczy stosowana jest w celu pobudzenia apetytu i w leczeniu zaburzeń trawiennych. Poza tym owocnie pomarańczy gorzkiej stosuje się w leczeniu bezsenności.

W składzie olejku eterycznego znajdziemy takie związki jak: limonen, linalol, terpineol oraz glikozydy flawonoidowe i gorzkie triterpeny. Olejek z pomarańczy pobudza także trawienie, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego. Właściwość tę zawdzięcza on związkom gorzkim. Natomiast flawonoidy oddziałują tonizująco na naczynia żylne.


Do fazy tłuszczowej: – 10 g lanoliny – 15 g wosku pszczelego – 35 g oleju migdałowego – 15 g oliwy z oliwek. Do fazy wodnej: – 50 ml wody z kwiatu pomarańczy lub wody destylowanej – 3-4 krople pomarańczowego olejku eterycznego

Po zaopatrzeniu się we wszystkie niezbędne do przygotowania kremu naczynia, urządzenia oraz substancje, odważamy składniki. Zacznijmy od elementów, które tworzą fazę tłuszczową kosmetyku, a więc emulgatorów, do których należą oleje, woski, tłuszcze. Umieszczamy je w szklanym żaroodpornym naczyniu, a to wkładamy do garnka z gorącą wodą i stawiamy na małym ogniu. W ten sposób tworzy się łaźnia wodna, na której ogrzewana jest faza tłuszczowa. Pilnujmy temperaturę tej fazy – nie może ona przekroczyć 70 stopni Celsjusza.

Po całkowitym rozpuszczeniu wszystkich jej składników, przystępujemy do przygotowania fazy wodnej. Na drugiej łaźni wodnej umieszczamy więc np. słoik z odważonymi wcześniej składnikami tej fazy. Całość gotujemy przez chwilę, po czym odstawiamy i chłodzimy – np. w misce z lodem – do temperatury 65 stopni Celsjusza.

Tak przygotowane obie fazy łączymy ze sobą w ten sposób, że fazę wodną wlewamy do fazy tłuszczowej, przez cały czas mieszając. Uzyskujemy emulsję, którą należy pozostawić do wystygnięcia, po czym dodajemy do niej środki zapachowe – w tym wypadku olejek z pomarańczy gorzkiej. W końcu przenosimy produkt do opakowania przeznaczonego na krem.

Co powiecie o takim kremiku? Lubicie naturalne kosmetyki? Macie swoich ulubieńców? Podzielcie się opiniami!

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przegląd zawieszenia w motocyklu

Zawieszenie motocykla gwarantuje zwykle bezproblemową eksploatację przez kilka, kilkanaście lat, o ile oczywiście właściciel pojazdu nie natrafi na wady fabryczne lub zwyczajne problemy wynikające z eksploatacji pojazdu. Zawieszenie w jednośladach bywa najmniej zauważalnym elementem pojazdu, często właściciele traktują je po macoszemu zgodnie z błędna opinią, że wadliwe jego działanie nie jest niebezpieczne.

Reakcja alergiczna – pierwsze objawy

Alergia to nic innego, jak nadwrażliwość organizmu na kontakt z obcą substancją, tzw. alergenem. Szczególnie uczulają: trawa, pyłki kwiatów, kurz, roztocza, pokarm oraz niektóre metale, np. nikiel. Istnieje cała gama reakcji alergicznych: pokrzywka na skórze, zapalenie skóry, katar sienny i astma, która nieleczona może być szczególnie niebezpieczna dla życia.

Zobacz też

Lacrosse – zasady gry

Lacrosse to gra zespołowa, której celem jest umieszczenia piłki w bramce przeciwnika przy użyciu specjalnej rakiety. Szczegółowe zasady dyscypliny znajdziemy w tekście poniżej.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: