Kosmetyki Krem z tymiankiem do twarzy - jak zrobić? Przepis

Krem z tymiankiem do twarzy – jak zrobić? Przepis

-

Tymianek pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Europy: Hiszpanii, Portugalii oraz zachodniej i północno-zachodniej Europy. Uprawy tej rośliny znajdziemy także w Polsce w prywatnych ogródkach. W celach przemysłowych tymianek uprawiany jest właściwie na całym świecie.

Wykorzystywaną częścią tej rośliny są suszone liście, łącznie z kwiatami oraz olejek eteryczny. Używa się ich w medycynie, zielarstwie, a także w przemyśle kosmetycznym czy spożywczym. W lecznictwie tymianek stosowany jest jako środek wykrztuśny, zalecany przy kaszlu, przeziębieniu, także w zapaleniu górnych dróg oddechowych. Ponadto, wykazuje on działanie antybiotyczne, przeciwzapalne. Zalecany jest także w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła oraz w leczeniu niezbyt rozległych ran.

Z kolei olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym do kąpieli, również jako dodatek do kremów i balsamów. W składzie tego olejku znajdziemy duże ilości tymolu, karwakrolu, cymenu czy tujonu. Zawiera on także: garbniki, pochodne flawonu, triepenny i polisacharydy.

Krem tymiankowy wykonuje się według znanego schematu, który wykorzystujemy do wykonania prawie każdego kremu.


Do fazy tłuszczowej: – 15 g lanoliny – 5 g wosku pszczelego – 40 g oleju z pestek winogron Do fazy wodnej: – 40 ml naparu z tymianku lub wody destylowanej – 3-4 kropli tymiankowego olejku eterycznego

Uwaga!

Ze względu na dużą zawartość tłuszczu (około 60%) nie dodaje się do kremu tymiankowego środków konserwujących.

Gdy przygotowaliśmy już naczynia typu zlewki, bagietki, opakowanie na kosmetyk oraz wagę kuchenną i kuchenkę gazową, możemy przystąpić do wykonania kremu. Na wadze kuchennej odważamy poszczególne składniki, najpierw te wchodzące w skład fazy tłuszczowej – oleje, woski, tłuszcze. Przenieśmy je do szklanego naczynia, np. rzeczonej zlewki, którą umieścimy w garnku z gorącą wodą. Postawmy go na małym ogniu. W ten sposób stworzymy w domowych warunkach tzw. łaźnię wodną, na której będziemy ogrzewać fazę tłuszczową aż do momentu, kiedy wszystkie jej składniki całkowicie się rozpuszczą i powstanie przezroczysta ciecz.

W drugim naczyniu, które także ustawiamy na łaźni wodnej, ogrzewamy składniki, które tworzą z kolei fazę wodną naszego kremu, a więc: wodę destylowaną, wszelkiego rodzaju napary, odwary. Mieszamy te składniki ze sobą i przesz chwilę gotujemy. Następnie zdejmujemy fazę wodną z łaźni i schładzamy do temperatury 65-70 stopni Celsjusza. Obie fazy mieszamy ze sobą np. przy pomocy miksera, blendera, a gdy nie mamy takich możliwości – ręcznie. Należy pamiętać, aby fazę wodną powoli wlewać do fazy tłuszczowej, nigdy na odwrót. Gdy krem już całkiem ostygnie, dodajemy tymiankowy olejek eteryczny, mieszamy i całość przekładamy do opakowania na kosmetyk.

Co powiecie o takim kremiku? Lubicie naturalne kosmetyki? Macie swoich ulubieńców? Podzielcie się opiniami!

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nauczyć psa podawać łapę ?

Podawanie łapy przez psa jest bardzo zbliżone do jego naturalnego zachowania, gdy się czegoś domaga. Pies chcąc zwrócić naszą uwagę, często podchodzi i trąca nas łapą, możemy wyłapywać takie zachowania, wymawiać w takim momencie komendę „daj łapę” i nagradzać psa. Musimy mieć wtedy przy sobie smakołyki.

Letnia szafa dla dziewczynki – co powinno się w niej znaleźć?

Lato to czas zabawy, szaleństwa, odpoczynku i… wygodnych, przewiewnych...

Zobacz też

Alergia u psa – objawy

Psy, podobnie jak i ludzie, coraz częściej cierpią na różnego rodzaju alergie. Pierwsze objawy alergii występują zwykle u psów w wieku 1-3 lat. Objawami mogą być świąd, zapalenie skóry, wysypki, rany, zaczerwienienia, występują często w okolicach pyska, na opuszkach łap i między palcami, zapalenie uszu (zaczerwienienie, brzydki zapach, pies drapie się i trzepie uszami), zapalenie spojówek.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: