Kosmetyki Krem z tymiankiem do twarzy - jak zrobić? Przepis

Krem z tymiankiem do twarzy – jak zrobić? Przepis

-

Tymianek pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Europy: Hiszpanii, Portugalii oraz zachodniej i północno-zachodniej Europy. Uprawy tej rośliny znajdziemy także w Polsce w prywatnych ogródkach. W celach przemysłowych tymianek uprawiany jest właściwie na całym świecie.

Wykorzystywaną częścią tej rośliny są suszone liście, łącznie z kwiatami oraz olejek eteryczny. Używa się ich w medycynie, zielarstwie, a także w przemyśle kosmetycznym czy spożywczym. W lecznictwie tymianek stosowany jest jako środek wykrztuśny, zalecany przy kaszlu, przeziębieniu, także w zapaleniu górnych dróg oddechowych. Ponadto, wykazuje on działanie antybiotyczne, przeciwzapalne. Zalecany jest także w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła oraz w leczeniu niezbyt rozległych ran.

Z kolei olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym do kąpieli, również jako dodatek do kremów i balsamów. W składzie tego olejku znajdziemy duże ilości tymolu, karwakrolu, cymenu czy tujonu. Zawiera on także: garbniki, pochodne flawonu, triepenny i polisacharydy.

Krem tymiankowy wykonuje się według znanego schematu, który wykorzystujemy do wykonania prawie każdego kremu.


Do fazy tłuszczowej: – 15 g lanoliny – 5 g wosku pszczelego – 40 g oleju z pestek winogron Do fazy wodnej: – 40 ml naparu z tymianku lub wody destylowanej – 3-4 kropli tymiankowego olejku eterycznego

Uwaga!

Ze względu na dużą zawartość tłuszczu (około 60%) nie dodaje się do kremu tymiankowego środków konserwujących.

Gdy przygotowaliśmy już naczynia typu zlewki, bagietki, opakowanie na kosmetyk oraz wagę kuchenną i kuchenkę gazową, możemy przystąpić do wykonania kremu. Na wadze kuchennej odważamy poszczególne składniki, najpierw te wchodzące w skład fazy tłuszczowej – oleje, woski, tłuszcze. Przenieśmy je do szklanego naczynia, np. rzeczonej zlewki, którą umieścimy w garnku z gorącą wodą. Postawmy go na małym ogniu. W ten sposób stworzymy w domowych warunkach tzw. łaźnię wodną, na której będziemy ogrzewać fazę tłuszczową aż do momentu, kiedy wszystkie jej składniki całkowicie się rozpuszczą i powstanie przezroczysta ciecz.

W drugim naczyniu, które także ustawiamy na łaźni wodnej, ogrzewamy składniki, które tworzą z kolei fazę wodną naszego kremu, a więc: wodę destylowaną, wszelkiego rodzaju napary, odwary. Mieszamy te składniki ze sobą i przesz chwilę gotujemy. Następnie zdejmujemy fazę wodną z łaźni i schładzamy do temperatury 65-70 stopni Celsjusza. Obie fazy mieszamy ze sobą np. przy pomocy miksera, blendera, a gdy nie mamy takich możliwości – ręcznie. Należy pamiętać, aby fazę wodną powoli wlewać do fazy tłuszczowej, nigdy na odwrót. Gdy krem już całkiem ostygnie, dodajemy tymiankowy olejek eteryczny, mieszamy i całość przekładamy do opakowania na kosmetyk.

Co powiecie o takim kremiku? Lubicie naturalne kosmetyki? Macie swoich ulubieńców? Podzielcie się opiniami!

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Trudno jest oszacować koszt utrzymania psa, w każdym konkretnym przypadku sytuacja przedstawia się trochę inaczej. Wszystko zależy od wymagań konkretnej rasy/typu psa, jego wielkości, rodzaju sierści, skłonności do chorób i wielu innych czynników.

Jak zmienić kolor włosów w Photoshopie?

Chcesz wiedzieć, jak będziesz wyglądać w...

Zobacz też

Forex – strategia skalpowania

Strategia skalpowana stanowi dobry wybór dla tych graczy, którym zależy na krótkoterminowych zyskach. Jej szerokie zastosowanie stało się możliwe dzięki rozwojowi automatów inwestycyjnych.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: