Na bazie miodu produkuje się takie kosmetyki, jak kremy do rąk i twarzy, balsamy do ciała, płyny do kąpieli, szampony i odżywki do włosów, mydła i pomadki. Miód pomaga zachować odpowiednią wilgotność skóry. Nawilża ją i nadaje jej zdrowy, elastyczny wygląd. Posiada właściwości zmiękczające, dlatego znakomicie nadaje się na suche łokcie czy dłonie. Mogą go stosować osoby w każdym wieku: dzieci – aby nawilżyć usta, dorosłe kobiety w celu uniknięcia nadmiernego wysuszenia skóry oraz zachowania jej jędrności.

Odżywcze walory miodu wielokrotnie mają zastosowanie podczas pielęgnacji twarzy. Korzystając z receptur naszych babć, można sporządzać najbardziej rozmaite maseczki nawilżające i oczyszczające skórę. Z kolei kąpiele miodowe wpływają na nas odprężająco, relaksująco i uspokajająco. Łagodzą bóle reumatyczne i są wskazane w przypadku zapalenia pęcherza. Szampony i odżywki z dodatkiem miodu pozwalają przywrócić naturalny blask włosów oraz działają regenerująco na wysuszoną tkankę włosa.

Miód, alkohol, gliceryna i sok z cytryny lub kwasek cytrynowy to nasi sprzymierzeńcy w walce z piegami, obtarciami skóry i efektami oparzenia słonecznego. Chinki zmiażdżone nasiona pomarańczy, wymieszane z miodem, nakładają punktowo na skórę, aby szybciej pozbyć się wyprysków. Z kolei kobiety kreolskie doceniły inne lecznicze właściwości miodu. Ma on zastosowanie w przypadku bólu gardła, chorób układu oddechowego, poprawia funkcjonowanie układu krążenia, układu moczowego i układu pokarmowego, niweluje objawy alergii i korzystnie wpływa na wzrok.

Stosowałyście kiedyś miód jako kosmetyk? Jakie otrzymałyście efekty takiej kuracji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakijaż do okularów
Następny artykułJak nakładać balsam do ciała?

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here