Kosmetyki Naturalne ochrona przed słońcem - naturalne filtry UV

Naturalne ochrona przed słońcem – naturalne filtry UV

-

Nie każdy jednak wie, że filtry UV często wchodzą także w skład zwykłych kremów, głównie do twarzy czy balsamów do ciała stosowanych na co dzień, niekoniecznie zaś przed wyjściem na plażę.

Filtry te są różnego rodzaju. Mamy wśród nich substancje naturalne, których obecność w kosmetyku jest bardzo wskazana. Działanie tych filtrów polega na pochłanianiu promieni słonecznych zarówno w zakresie UVA, jak i UVB. Z kolei filtry chemiczne czy syntetyczne mają całkiem inny mechanizm działania, mianowicie – odbijają one promienie słoneczne, jednocześnie wzrasta temperatura ciała, nagrzewa się się ono. Nie dzieje się tak w przypadku filtrów naturalnych.

Na tej podstawie można by stwierdzić, że należy kupować kosmetyki zawierające tylko naturalne filtry ochronne. Jest z tym jednak kłopot. Kremy czy inne postaci kosmetyków do opalania, zawierające tylko naturalne filtry ochronne, odpowiadają kosmetykom z faktorem 2-4. Jest to zdecydowanie za mała ochrona w wypadku, gdy wychodzimy na ostre słońce. Obecność substancji syntetycznych jest więc niezbędna. Wybierając krem czy balsam do opalania, należy wybierać jednak taki, który obok substancji syntetycznych zawiera też substancje naturalne. Istnieją bowiem na rynku kosmetyki, które można kupić za niską cenę, lecz zawierają one wyłącznie filtry chemiczne.

Przykładem filtrów naturalnych są: masło shea, które dodatkowo ma właściwości kojące i odmładzające, melanina, juglon, wyciąg z arniki górskiej czy wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej. Inne to: kwas ferulowy, witamina C, witamina E, genisteina – są to substancje, które doskonale znamy, a jednak nie przyszłoby nam do głowy, że chronią nas one przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Ostatnie z wymienionych substancji dodatkowo mają właściwości antyoksydacyjne, a więc pełnią funkcję wymiataczy wolnych rodników, chroniąc nasz organizm przed ich szkodliwym działaniem.

Wybierając krem do opalania, sprawdzajmy jego skład, a najlepiej poprośmy o pomoc specjalistę. Oczywiście najlepiej poprosić o poradę specjalistów – farmaceutę czy kosmetologa. Wyeksponowanie ciała na słońce bez odpowiedniej ochrony może mieć fatalne skutki nie tylko dla naszej urody, ale także zdrowia.

Używacie kremów z filtrami? Jak wysokie filtry stosujecie na co dzień latem, zimą? Próbowałyście naturalnych? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szyszki – przepis

Słodkie szyszki świetnie nadają się nie tylko na szybki i prosty deser dla łasuchów, ale także na przyjęcie, jako jeden z podawanych domowych wypieków. Historia ich powstania związana jest z ciężkim okresem w Polsce – z pierwszą połową lat 80-tych i panującym wtedy kryzysem.

Jak zaprosić mężczyznę na randkę?

Dawniej kobietom nie wypadało zaprosić mężczyznę na spotkanie. Do dziś panuje bardziej konserwatywny model w relacjach między kobietami i mężczyznami. Niektóre panie są jednak bardziej wyzwolone i nie widzą nic złego w zaproponowaniu randki mężczyźnie. Co na to savoir-vivre? Co radzi w takiej sytuacji?

Zobacz też

Muzyka na ślub

Najważniejszym elementem każdego wesela jest dobra zabawa. Jednak nie może się ona obyć bez doskonałej muzyki. Stąd tak ważny jest dobór właściwego zespołu muzycznego, który profesjonalnie wywiąże się ze swojego zadania. Jednak, wbrew pozorom, wcale nie jest to takie łatwe i wielu parom przysparza przed ślubem wielu problemów.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: