Nie każdy jednak wie, że filtry UV często wchodzą także w skład zwykłych kremów, głównie do twarzy czy balsamów do ciała stosowanych na co dzień, niekoniecznie zaś przed wyjściem na plażę.

Filtry te są różnego rodzaju. Mamy wśród nich substancje naturalne, których obecność w kosmetyku jest bardzo wskazana. Działanie tych filtrów polega na pochłanianiu promieni słonecznych zarówno w zakresie UVA, jak i UVB. Z kolei filtry chemiczne czy syntetyczne mają całkiem inny mechanizm działania, mianowicie – odbijają one promienie słoneczne, jednocześnie wzrasta temperatura ciała, nagrzewa się się ono. Nie dzieje się tak w przypadku filtrów naturalnych.

Na tej podstawie można by stwierdzić, że należy kupować kosmetyki zawierające tylko naturalne filtry ochronne. Jest z tym jednak kłopot. Kremy czy inne postaci kosmetyków do opalania, zawierające tylko naturalne filtry ochronne, odpowiadają kosmetykom z faktorem 2-4. Jest to zdecydowanie za mała ochrona w wypadku, gdy wychodzimy na ostre słońce. Obecność substancji syntetycznych jest więc niezbędna. Wybierając krem czy balsam do opalania, należy wybierać jednak taki, który obok substancji syntetycznych zawiera też substancje naturalne. Istnieją bowiem na rynku kosmetyki, które można kupić za niską cenę, lecz zawierają one wyłącznie filtry chemiczne.

Przykładem filtrów naturalnych są: masło shea, które dodatkowo ma właściwości kojące i odmładzające, melanina, juglon, wyciąg z arniki górskiej czy wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej. Inne to: kwas ferulowy, witamina C, witamina E, genisteina – są to substancje, które doskonale znamy, a jednak nie przyszłoby nam do głowy, że chronią nas one przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Ostatnie z wymienionych substancji dodatkowo mają właściwości antyoksydacyjne, a więc pełnią funkcję wymiataczy wolnych rodników, chroniąc nasz organizm przed ich szkodliwym działaniem.

Wybierając krem do opalania, sprawdzajmy jego skład, a najlepiej poprośmy o pomoc specjalistę. Oczywiście najlepiej poprosić o poradę specjalistów – farmaceutę czy kosmetologa. Wyeksponowanie ciała na słońce bez odpowiedniej ochrony może mieć fatalne skutki nie tylko dla naszej urody, ale także zdrowia.

Używacie kremów z filtrami? Jak wysokie filtry stosujecie na co dzień latem, zimą? Próbowałyście naturalnych? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEmulgatory – co to jest? Rodzaje, przykłady
Następny artykułLakiery do paznokci modne zimą

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here