Folium Urticae zawierają barwniki roślinne: chlorofile a, b, beta-karoten, ksantofil. Poza barwnikami w liściach pokrzywy występują witaminy: głównie witamina K oraz witaminy z grupy B, garbniki (środki ściągające), kwas krzemowy, flawonoidy. Liście pokrzywy znajdują zastosowanie jako środek o działaniu moczopędnym, hemostatycznym. Czasami używane są też jako środek odżywiający, ze względu na dużą ilość zawartych w nich witamin. Służą także do otrzymywania preparatów kosmetycznych.

Natomiast w korzeniu pokrzywy zwyczajnej znajdziemy duże ilości substancji związanych z lektynami i polisacharydami. Ta część rośliny wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu chorób gruczołu krokowego. Decyduje o tym obecność właśnie lektyn i wielocukrów, które wpływają na przemiany enzymatyczne testosteronu w organizmie mężczyzny. Warto dodać, że to właśnie jedna z pochodnych testosteronu odpowiada za przerost gruczołu krokowego u mężczyzn.

Najczęściej wykorzystywanymi kosmetykami zawierającymi w sobie pokrzywę są szampony. Są on szczególnie polecane osobom, które zmagają się z problemem wypadania włosów. Normalne jest, że włosy wypadają. Według badań naukowych włos żyje od 3 do 5 lat. Każdy z nas dziennie traci około 60 włosów i to jest normalne. Jeżeli jednak dziennie wypada nam ponad 100 włosów, może być to objawem jakiegoś schorzenia. Bardzo często w tym wypadku stosowane są szampony, odżywki do włosów, zawierające w swoim składzie duże ilości pokrzywy. Możemy kupić je w niemal każdym sklepie; często kupowane są one również przez osoby, które nie mają większych problemów z włosami. Stosowane są i w celach terapeutycznych, i profilaktycznie.

Bardzo łatwo można przygotować taki szampon w domu. Przyrządzając go samodzielnie, będziesz pewna jego składu.

– 500 ml wody destylowanej
– 50 g surowych liści z pokrzywy

Suszone liście zalewamy wrzącą wodą i gotujemy przez 30 minut. Po tym czasie ściągamy wywar z ognia, umieszczamy w ciemnym miejscu i pozostawiamy tak pod przykryciem na 24 godziny. Następnie odcedzamy go i przelewamy do butelki.

Wykonanie takiego szamponu jest, jak widać, bardzo proste. Warto więc zadać sobie odrobinę trudu i cieszyć się kosmetykiem własnej produkcji.

Próbowałyście kiedyś szamponu z pokrzywy? Jak się u Was sprawdził? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAkcesoria, składniki do produkcji kosmetyków w domu
Następny artykułOdżywka do suchych włosów domowej roboty

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here