Kredyty Problemy ze spłatą kredytu

Problemy ze spłatą kredytu

-

Kiedy jednak mamy już problemy finansowe naprawdę warto zacząć od rozmowy. Można postarać się umówić spotkanie ze swoim doradcą w banku, jeżeli takiego mamy i uzgodnić na jakich warunkach możemy spłacić zadłużenie lub nawet odroczyć jego spłatę. Im wcześniej zaczniemy rozmawiać, tym zazwyczaj będziemy mieć więcej wyjść z trudnej sytuacji.

Jeżeli nie doszło jeszcze do windykacji (zazwyczaj następuje to po minimum 3 niezapłaconych ratach) bank na pewno będzie chciał nam pomóc w spłacie zobowiązań. Ważna jest nasza dobra wola i chęci. Kiedy rozmawiamy z przedstawicielem banku zapytajmy, jakie mamy możliwości. Niektórzy mogą nam zaproponować zmniejszenie raty miesięcznej wraz z wydłużeniem okresu kredytowania (Lukas Bank), w BNP Parias Fortis możemy liczyć na zawieszenie spłaty kapitału, wtedy co miesiąc spłacamy tylko odsetki.

Wakacje kredytowe

Większość banków sprzedających kredyty hipoteczne w swojej ofercie proponuje wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych; taką możliwość daje między innymi Nordea Bank. Warunkiem jest brak zadłużenia przeterminowanego na moment składania wniosku o zmianę w sposobie spłaty kredytu. Zazwyczaj takie sytuacje wymagają poniesienia dodatkowych kosztów w postaci prowizji czy opłaty za zmiany w harmonogramie spłat, ale i tak są one zdecydowanie niższe niż ewentualne koszty windykacji i odsetek karnych.

Ubezpieczenie kredytu

W niektórych sytuacjach możemy skorzystać z ubezpieczenia kredytu. Jeżeli na przykład stracimy pracę, znajdziemy się w szpitalu i z tego powodu nie uregulujemy naszych zobowiązań ubezpieczyciel może przejąć całkowitą lub częściową spłatę naszego długu. Warto sprawdzić takie opcje przy zawieraniu umowy pożyczki. Jeżeli ubezpieczenie obejmuje sytuację jaka nam się przytrafiła do wypłaty odszkodowania (przejęcia spłaty) konieczny będzie wniosek i stosowne dokumenty potwierdzające ten fakt przesłane do firmy ubezpieczeniowej.

Restrukturyzacja długu

W niektórych bankach można też zapytać o restrukturyzacje długu. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się po prostu zmiana warunków kredytu na takie, aby umożliwić kredytobiorcy jego spłatę – zazwyczaj jest wtedy rozłożony na dłużej, z poręczeniem innej osoby fizycznej.

Jeżeli mamy lub wiemy, że w najbliższym czasie będziemy mieć problem ze spłatą naszych zobowiązań jak najszybciej sprawdźmy jakie mamy możliwości postępowania: szukajmy w regulaminie kredytu, na stronach internetowych lub skontaktujmy się z doradcą kredytowym. Im wcześniej to zrobimy, tym będziemy mieć większe szanse na pozytywne rozwiązanie naszych problemów.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kapitał początkowy emerytury

Osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948r., a ponadto przed 1 stycznia 1999r. i pracowały przez okres minimum 6 miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje obliczenia tzw. kapitału początkowego. Warto przyjrzeć się bliżej temu pojęciu.

Permareksja – uzależnienie od diet

Współczesny świat swoją poprzeczkę, jeżeli chodzi o wymagania w stosunku do nas samych, stawia coraz wyżej. Wszyscy musimy być zgrabni, zadbani, wysportowani, piękni, bogaci, doświadczeni i zaradni. Ostatnio dużym problemem, głównie za sprawą świata mody i celebrytów, stał się wygląd. Zawsze był on bardzo ważny, jednak dopiero ostatnie lata kładą na niego największy nacisk. Stąd tak wiele chorób i uzależnień związanych z nim.

Zobacz też

Jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży?

Ciąża jest zawsze dużym obciążeniem dla organizmu przyszłej mamy. Całe jej ciało podporządkowane jest rozwijającemu się małemu człowiekowi. Nierzadko organizm wysyła sygnały o intensywnej pracy hormonów oraz o poszerzaniu przez dziecko swojego terytorium w maminym brzuchu. W efekcie pojawiają się przeróżne dolegliwości.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: