Podstawowymi przyprawami do każdej ryby są sól, pieprz i cytryna. Do karpia również się nadają. Poza tym można przygotować do ryby sos, a jako jego bazy użyć ziela angielskiego i liści laurowych. Dopiero dobór kolejnych przypraw staje się trudny.
Do karpia nadają się: białe wytrawne wino, chrzan, ocet winny, masło, natka pietruszki, lubczyk, estragon, suszone grzyby, piwo, migdały, powidła śliwkowe, majeranek, imbir, skórka cytrynowa, goździki, chilli, papryka (ostra i łagodna), cykoria. Jako towarzystwo można podać do karpia rodzynki, śmietanę, jajka, pieczarki, jabłka i seler.
Karp jest rybą, a zatem pasują do niego podobne przyprawy jak do innych ryb. Można nieco orientalnie doprawić karpia curry, kurkumą, anyżkiem, cząbrem, kolendrą, szałwią, dodać czosnek, gorczycę, miętę. Te przyprawy wchodzą w skład typowych mieszanek typu „Przyprawa do ryby” czy przedświątecznych mieszanek „Przyprawa do karpia”.
Najprostszym sposobem jest podanie panierowanego karpia. Wtedy wystarczy sól i pieprz, można potem już przy podaniu skropić go cytryną. Można panierować karpia bułką tartą zrobioną z krakersów, a mniej go wtedy posolić. Smak jest delikatny i nieco inny niż typowy.
Jeśli bardzo nie lubimy smaku karpia, lepiej na Wigilię przygotować inną rybę. Przyprawy mogą smak nieco zmienić, ale to karpia ma być czuć przede wszystkim. Czasami lepiej nie szukać sposobów, a po prostu zmienić formę. W końcu nigdzie nie jest powiedziane, że musi to być karp.
Jaki jest Wasz ulubiony przepis na karpia? Podajcie go w komentarzu.