Warto przetestować siłę oraz jakość zasięgu operatorów na naszym obszarze. W tym celu wystarczy nawet zwykła karta SIM w telefonie obsługującym 3G. W ustawieniach telefonu zmieńmy tryb podwójny sieci na UMTS lub 3G w zależności od posiadanego modelu. Jeżeli po tej zmianie siła zasięgu jest mocna, nie powinniśmy napotkać na problemy z odbiorem mobilnego internetu od tego operatora. Jeśli telefon nie złapie zasięgu, niestety u tego operatora nie warto korzystać z tej usługi. Co prawda sama usługa zapewne zadziałałaby w paśmie GSM. Jest to jednak bardzo powolna częstotliwość, niepozwalająca osiągnąć większych prędkości.

Początkowo internet mobilny, gdy była to dosyć powolna usługa, wyróżniał się tym, że można go było użyć wszędzie tam, gdzie byliśmy oraz gdzie był zasięg naszego operatora. Dziś coraz nowocześniejsze sieci polskich operatorów sprawiają, że internet ten w niektórych lokalizacjach rywalizuje już prędkością z operatorami stacjonarnymi. Dodatkowo możemy go używać, gdzie tylko zechcemy.

Internet stacjonarny, świadczony przeważnie na łączach Telekomunikacji Polskiej, to usługa zapewniająca stałe połączenie z siecią Internet, lecz tylko w obrębie własnego mieszkania. Internet dochodzi do mieszkania kablami, a tam dalej decydujemy czy do komputera wpinamy kabel, połączony wcześniej z odpowiednim modemem, czy zastosujemy router WiFi,  a więc urządzenie dzięki któremu sygnał Internetu odbierzemy w całym, naszym mieszkaniu.

Aby skorzystać z Internetu stacjonarnego musimy posiadać jednak telefon stacjonarny, świadczony drogą kablową, najczęściej na łączach TP. To często dodatkowy koszt, tym bardziej, że coraz więcej klientów decyduje się na likwidację telefonu domowego na rzecz komórek.

Kolejną różnicą, bardzo ważną pomiędzy obiema usługami, jest szybkość internetu. W przypadku internetu stacjonarnego szybkości mogą sięgać nawet 100 Mb/s. Większość Polaków korzysta z łącz 1Mb/s oraz 2Mb/s. W przypadku internetu mobilnego w dobrej lokalizacji i przy dobrej sile zasięgu możemy liczyć na prędkości do 7,2 Mb/s. Jednak posiadając prędkość mobilnego internetu na poziomie 1,2 Mb/s, również powinniśmy być zadowoleni. Oprócz szybkości ważny jest również limitu transferu w miesiącu. W przypadku operatorów stacjonarnych internet taki nie ma limitów, w przypadku mobilnego musimy dobrać limit do swoich potrzeb. Niestety im większy limit, tym więcej zapłacimy co miesiąc.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak działa Internet bez abonamentu?
Następny artykułZatrudnienie młodego pracownika

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here