Ubezpieczenie komunikacyjne OC obejmuje szkody wywołane w wyniku ruchu pojazdu. Mogą one przyjąć formę majątkową lub niemajątkową (krzywda na osobie) lub obie jednocześnie. Kiedy powstaje szkoda, ubezpieczyciel jest zobowiązany do jej likwidacji, czyli przywróceniu majątku poszkodowanego do stanu sprzed zdarzenia, które spowodowało szkodę.

Ubezpieczyciel jest w obowiązku naprawić szkodę tylko do wysokości, która pokrywa stratę wynikłą z działania lub zaniechania ubezpieczonego, jak również ubezpieczyciel zobowiązany jest pokryć zyski które mógłby uzyskać poszkodowany gdyby nie wyrządzona mu szkoda (zwrot za utracone korzyści). Przykładowymi kosztami, które musi ponieść ubezpieczyciel w przypadku wypadków komunikacyjnych jest zapłata za naprawę samochodu poszkodowanego, zapłata za wynajem samochodu zastępczego, pokrycie utraconych przez poszkodowanego w wyniku wypadku zarobków.

Ubezpieczyciel danej osoby odpowiada za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego innym osobom i ich mieniu, w wyniku kierowania pojazdem. W przypadku więc spowodowania przez nas wypadku, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu. Gdy zaś mamy wypadek z winy innej osoby to jej ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie.

Na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie istnieje minimalna wartość szkody od której ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Oznacza to, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do likwidacji szkody niezależnie od tego, jak mało jest ona kosztowna.

W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do naprawienia szkody?

Ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z utratą zdrowia ubezpieczonego spowodowanego wypadkiem z jego winy. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za przewożony za opłatą przez ubezpieczonego towar, jeżeli to on był sprawcą wypadku. Jeżeli sprawcą wypadku jest druga strona wtedy jej ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel nie wypłaci również odszkodowania za utraconą gotówkę, biżuterię, papiery wartościowe, filatelistyczne i numizmatyczne zbiory, jak również nie ponosi on odpowiedzialności finansowej za zanieczyszczenie środowiska w wynikłe z wypadku.

W Polsce nie ma minimalnej kwoty od której jest wypłacane odszkodowanie, ale istnieją tzw. sumy gwarancyjne. Suma gwarancyjna określa maksymalną kwotę, którą wypłacić może ubezpieczyciel w przypadku wystąpienia określonej szkody. By chronić interes ubezpieczonych przywołana wcześniej ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa, że minimalna suma gwarancyjna w umowach dotyczących ubezpieczenia OC zawieranych do 10 czerwca 2012 r. wynosi przy szkodach na osobie 2,5mln euro, zaś przy szkodach na majątku 300tyś euro. Minimalna suma gwarancyjna w umowach o ubezpieczeniu OC zawieranych od 11 czerwca 2012 r. kwoty te będą wynosiły: 5 mln euro w przypadku szkód na osobie i 500 tys. euro przy szkodach na mieniu.

Prawo regulujące w Polsce ubezpieczenia obowiązkowe dba więc z jednej strony o to, by ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie nawet jeżeli jest to bardzo mała kwota, ale także wyznacza jaka jest minimalna wysokość maksymalnej odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia danego typu szkody.

Na podstawie portalu Rzecznika Ubezpieczonych http://rzu.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here