Prywatny pożyczkodawca ryzykuje, że pożyczkobiorca okaże się niewypłacalny lub nieuczciwy. O ile w przypadku bliskich przyjaciół czy rodziny ryzyko jest ograniczone, to już pożyczka dalszemu znajomemu może budzić niepokój u potencjalnego kredytodawcy. Formą zabezpieczenia w takiej sytuacji może być weksel własny pożyczkobiorcy in blanco. Nie ma w nim wpisanej kwoty pożyczki, ani odsetek, gdyż weksel jest zobowiązaniem zapłaty wierzytelności przez pożyczającego w sytuacji zaprzestania spłacania zobowiązania. Ponieważ teoretycznie taka ewentualność może mieć miejsce po spłaceniu części zadłużenia, pożyczkodawca wtedy wypełnia weksel na pozostałą do spłaty kwotę i składa wniosek do sądu o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym.

W ramach tego postępowania sąd rozpoznaje czy weksel jest prawidłowo wystawiony, czy jego treść nie budzi wątpliwości formalnych (jest to postępowanie niejawne, dłużnik nie jest wzywany, najczęściej nawet nie wie o toczącej się sprawie). Jeżeli sąd uzna, że weksel jest wiarygodny i poprawnie sformułowany wydaje nakaz zapłaty wierzytelności. Termin jej spłacenia to dwa tygodnie od dnia dostarczenia pożyczkobiorcy wyroku. Pożyczkodawca wnioskujący o wydanie nakazu jest zobowiązany do uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 1,25% sumy wierzytelności (nie mniej jednak niż 50zł i nie więcej niż 100tyś zł). Co jednak w sytuacji gdy pożyczkodawca wypełni weksel i złoży do sądu, mimo zapłacenia przez pożyczkobiorcę wszystkich należności?

Sąd w postępowaniu nakazowym nie weryfikuje, czy umowa została spłacona, lub czy jest terminowo spłacana. W takiej sytuacji pożyczkobiorca zmuszony jest do zaskarżenia nakazu zapłaty i to on musi udowodnić, że spłacił swoje zobowiązania, albo też że je spłaca terminowo i że wykorzystanie weksla przez pożyczkodawcę było niezgodne z ich ustaleniami. Jednak podczas toczącego się postępowania, pożyczkodawca może (jeżeli minęło 14 dni od dnia dostarczenia pisma dłużnikowi o nakazie zapłaty) rozpocząć egzekucję komorniczą z majątku i dochodów pożyczkobiorcy. Dlatego tak istotnym jest podpisywanie umowy wekslowej towarzyszącej samemu wekslowi, w niej zawarte powinny być zasady i warunki wypełnienia weksla, należy także pamiętać o zabraniu weksla wierzycielowi w chwili spłacenia zobowiązania.

Kwestią równie ważną jest odpowiednie sformułowanie weksla, konieczne jest zastrzeżenie w nim że jest wystawiony „na rzecz” danego pożyczkodawcy i że zapłatę za niego otrzyma tylko on. Jest to esencjonalne dla zablokowania wszelkich form odsprzedawania weksli, które mogą zagrozić bezpieczeństwu finansowemu dłużnika. Indosowanie (przekazywanie weksli innym osobom) może także stanowić potencjalne zagrożenie dla pożyczkodawcy, gdyż on także przy niefortunnym sformułowaniu może odpowiadać swoim majątkiem za odsprzedawany weksel.

Podstawami, na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku układania umowy pożyczki, są dokładne dane stron umowy, kwota pożyczki, kwota odsetek, forma spłaty (ratalna czy jednorazowa), termin spłaty i forma zabezpieczenia (w tym przypadku weksel).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here