Do kryteriów ekonomicznych zaliczono: prowadzenie w sposób względnie ciągły, regularny działalności w oparciu o instrumenty ekonomiczne, niezależność instytucji w stosunku do instytucji publicznych, ponoszenie ryzyka ekonomicznego oraz nieliczny płatny personel. Z kolei wyznaczniki społeczne wymieniają wyraźną orientację na społecznie użyteczny cel przedsięwzięcia, oddolny, obywatelski charakter inicjatywy, demokratyczny system zarządzania, wspólnotowy charakter działania oraz ograniczoną dystrybucję zysków.

Jednym z podmiotów ekonomii społecznej może być spółka z o.o. typu non for profit. Tą firmę nienastawioną na osiąganie zysku, zakłada się w oparciu o przepisy kodeksu spółek handlowych. Ich założycielami mogą być osoby fizyczne oraz osoby prawne (m. in. fundacje czy stowarzyszenia). Osiągane zyski muszą zostać przeznaczone na realizację celów, wynikających ze statutu.

Nie wolno ich dzielić pomiędzy akcjonariuszy, pracowników czy członków. Spółka z o.o. typu non for profit może prowadzić działalność pożytku publicznego i starać się o status organizacji pożytku publicznego, czyli OPP.

W statucie spółki muszą się znaleźć informacje, dotyczące nie podziału zysku, ale przeinaczania zarobionych pieniędzy na działania w ramach pożytku publicznego. W przypadku tego rodzaju podmiotów należy stworzyć program społeczny, który będzie realizowany z uzyskanych nadwyżek.

Jeśli chodzi o przykłady takich podmiotów, to warto wymienić Przedsiębiorstwo Społeczne – Garncarska Wioska czy Przedsiębiorstwo Społeczne „Gospoda Jaskółeczka”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here