Zawsze trzeba zachować umiar, zarówno w ilości kosmetyków, jak i w kolorach. Najbardziej neutralne są kolory pastelowe, beżowe, zbliżone do naturalnego odcienia skóry. Tak naprawdę makijaż nie jest konieczny. Ważniejsza jest troska o zdrową, czystą cerę. Zmorą wieku młodzieńczego potrafią być pojedyncze wypryski i niestety trądzik. Zmian oczywiście nie można wyciskać, a pojedyncze warto zatuszować korektorami punktowymi. Tu istotna zasada – można zastosować korektor antybakteryjny, ale odcień również powinien być zbliżony do naturalnego odcienia skóry. W przeciwnym razie powstaną nieestetyczne jasne lub ciemne plamki. Dodatkowo miejsce pokrycia korektorem dobrze pokryć delikatnie pudrem sypkim.

Trądzik przede wszystkim wymaga leczenia, niekiedy stosowanie kosmetyków jeszcze bardziej pogarsza stan cery. Jeśli nastolatka zdecyduje się na użycie podkładu, również musi mieć naturalny odcień. Istnieje ryzyko powstania ciemnych smug na twarzy. Dobrze malować się przy świetle dziennym – uzyskamy wtedy rzeczywisty odcień, zniekształcany wielokrotnie w świetle łazienki. Nie zaszkodzi nanieść odrobinkę różu na policzki, ale często jest to naprawdę zbyteczne. W wyborze koloru, ilości różu i w sposobie jego nakładania trzeba bardzo uważać.

Oczy również powinny być pomalowane delikatnie. Nie na miejscu są intensywne barwy cienia do powiek, kolorowy tusz do rzęs czy malowanie grubych kresek. Oczy wystarczy podkreślić jednokrotnym pociągnięciem tuszem do rzęs, najlepiej czarnym lub brązowym. Ewentualne cienie powinny mieć odcienie beżowe lub brzoskwiniowe, a kreska musi być bardzo cienka (jednak dobrze w ogóle z niej zrezygnować). Malowanie kreski wymaga precyzji, a na to zwykle brakuje czasu przed wyjściem do szkoły.

Na koniec usta. Absolutnie zakazane jest używanie intensywnych odcieni pomadek. Można jedynie zastosować błyszczyk (bezbarwny lub w bardzo neutralnym kolorze), który ładnie rozświetli twarz. Błyszczyk jednak nie jest zbyt trwały, więc lepiej jest nawilżyć usta bezbarwną pomadką ochronną.

Czy w Waszej szkole można nosić makijaż? Jakie są wytyczne? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić animację w Gimpie? Krok po kroku
Następny artykułCzy leasing można spłacić wcześniej?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here