W zależności od typu urody dobierany jest odpowiedni kolorystycznie makijaż i ubiór. Aby określić jaki typ kolorystyczny reprezentuje konkretna kobieta, należy uważnie przyjrzeć się kolorytowi jej cery, włosów, oczu i ich oprawie. Są to główne wyznaczniki.
Kobieta wiosna charakteryzuje się przede wszystkim bardzo naturalnymi, ciepłymi, jasnymi kolorami, zarówno skóry, jak i oczu i włosów. Przy czym skóra cechuje się delikatnym, prawie przezroczystym odcieniem brzoskwini, która nadaje jej bladości zdrowy i naturalny wygląd. Latem skóra łatwo się opala, przybierając zdrowy, jasnobrązowy odcień. Oczy kobiety wiosny są najczęściej jasne, w różnych kolorach, zarówno niebieskim, zielonym jak i brązowym. Ich oprawa również nie wyróżnia się zbytnio, pozostając w stonowanych, jasnych barwach. Ten typ kolorystyczny charakteryzuje się jasnymi włosami, najczęściej w odcieniach blondu i brązu. Do kobiety o tym typie urody pasują najczęściej kolory jasne, naturalne, takie jak zielony, biały, żółty, beżowy, niebieski i różowy. Dotyczy to zarówno ubioru jak i kolorów, w których powinien być wykonany makijaż.
Kobieta lato wbrew pozorom jest typem raczej chłodnym. Charakteryzuje się bladą, mleczną cerą, lekko zaróżowioną, głównie ze względu na przebłyskujące przez nią naczynka. Opala się stosunkowo dobrze, jednak pojawiające się pod wpływem promieni słonecznych piegi mają nieco szarawy odcień. Oczy kobiety lata występują najczęściej w szarych odcieniach, jest bo bowiem dominujący w jej wyglądzie kolor. Zatem jej oczy przybierają najczęściej odcień szaroniebieski, szarozielony, szary i jasnobrązowy. Również ich oprawa nie wyróżnia się żadnymi ciepłymi barwami, pozostając w tonacji szarej, marmurkowej. Ten typ kolorystyczny charakteryzuje się również popielatymi i szarymi odcieniami włosów, poprzez brązy i blondy. Jeżeli chodzi o makijaż i ubiór, do tego typu urody pasują chłodne, stonowane pastele, blade róże, jasna mięta, błękity, szarość, złamana biel czy pastelowy fiolet.
Kolejnym typem kolorystycznym jest jesień. Jej wygląd charakteryzuje się przede wszystkim wszystkim ciepłymi, czerwonawymi odcieniami występującymi normalnie o tej porze roku w przyrodzie. Cera kobiety jesieni występuje więc najczęściej w ciepłych, brzoskwiniowych, złoto- beżowych barwach, jej oczy również cechują ciepłe, brązowo-zielone barwy. Wyjątkowo, jeżeli są one niebieskie lub szaro-zielone można zaobserwować na nich zwykle żółtawe lub brązowo złote plamki i przebarwienia. Główną, najbardziej charakterystyczną cechą kobiety jesieni są marchewkowe, złoto brązowe lub miedziane włosy. Kolory, w których najlepiej wygląda pani jesień to barwy przygaszone, stonowane, ale jednocześnie głębokie i pełne wyrazu, takie jak brąz, zieleń, złoto czy turkus. Doskonale sprawdzają się one zarówno w makijażu, podkreślającym naturalny ciepły wygląd, jak i w ubiorze.
Ostatnim z typów kolorystycznych jest zima, która charakteryzuje się silnymi kontrastami. Określana jest ona bowiem najczęściej mianem Królowej Śniegu i Typem Południowym, Cyganką.
Królowa Śniegu jest to typ chłodny i stonowany. Jej cera jest jasna, chłodna, z lekkimi różowymi przebarwieniami, jednak również w zimnych odcieniach. Opala się bardzo trudno na jasny oliwkowy kolor albo niemal wcale, prawie w ogóle się nie rumieni i nie ma piegów. Oczy ma najczęściej niebieskie, w ciemnej oprawie, zbliżonej tonacją do włosów.
Cyganka kontrastuje zaś z cechami Królowej Śniegu niemal pod każdym względem. Jest typem ciepłym, o oliwkowo brązowej cerze, łatwo się opalającej na ciepły głęboki brąz. Jej cera jest całkowicie pozbawiona piegów. Jej oczy w swych głębokich i intensywnych barwach zieleni, brązu i niebieskiego mocno kontrastują z bielą gałki ocznej. Jej włosy są zwykle ciemne, czarnobrązowe lub kruczoczarne.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.