Erotyczna fascynacja. Młodzi ludzie, zwłaszcza chłopcy często mylą erotyczną fascynację dziewczyną z miłością. W pewnym wieku sprawdzenie się w roli kochanka jest dla młodego mężczyzny bardzo palącym problemem, dlatego wszelkie relacje z płcią przeciwną mogą mu się kojarzyć z seksualnym zaangażowaniem. Zakończenie związku w takiej sytuacji może nastąpić z dwóch powodów – albo do erotycznego kontaktu doszło zbyt szybko, zanim powstało emocjonalne zaangażowanie, albo dziewczyna nie zgodziła się na seks, więc chłopak postanowił poszukać szczęścia gdzie indziej. W jednym i w drugim wypadku nie mamy jednak do czynienia z miłością.

Niezauważalne wymieranie miłości. Z drugiej strony to, że chłopak nagle oznajmił, że przestał kochać dziewczynę, nie musi oznaczać, że stało się to z dnia na dzień. Zaangażowanie mogło wygasać powoli i subtelnie, ale para nie chciała zauważać niepokojących sygnałów. Jeżeli zatem oboje nie zrobili nic, żeby uratować relację, jedna strona, w tym wypadku chłopak, po prostu wycofała się ze związku. Być może stało się coś, co spowodowało wewnętrzny kryzys – dziewczyna mogła zachować się nielojalnie lub chłopak inaczej wyobrażał sobie bycie razem.

Wprowadzenie w błąd. Chłopak mógł również na wyrost zadeklarować coś, czego tak naprawdę nie czuł. Być może celowo wprowadził dziewczynę w błąd, by coś dla siebie zyskać, na przykład ją uwieść. Mężczyźni wiedzą, że uczucia są dla kobiet bardzo ważne, dlatego czasem manipulują nimi, żeby uzyskać określone rezultaty. Na pewno miłość wyznana zbyt szybko powinna wzbudzić w dziewczynie nieufność. Prawdziwe uczucie musi przejść pewną próbę czasu. Dopiero wówczas można powiedzieć, że było szczere.

Zdrada. Być może chłopak po prostu poznał kogoś innego. Zdrada mogła trwać już od jakiegoś czasu i mężczyzna w końcu zdecydował się, że wybierze jednak tę drugą. Niewierność to jedna z najczęstszych przyczyn utraty zaangażowania w związek. Chłopak ulokował uczucia gdzieś indziej i doszedł do wniosku, że nie kocha już swojej dziewczyny. Trudno jednak podejrzewać, że stało się to z dnia na dzień. Na pewno dłużej rozważał całą sytuację, ale poinformował o swojej decyzji w ostatniej chwili.

Jak myślicie, czy można przestać kochać z dnia na dzień? Czekamy na Wasze opinie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie kobiety pociągają mężczyzn?
Następny artykułNie wiem czy ją jeszcze kocham

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here