Konflikt interesów. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z relacją władzy, seks wszystko komplikuje. Tradycyjne stosunki pomiędzy wykładowcą i jego studentami opierają się na określonej hierarchii – nauczyciel akademicki ma nie tylko przekazywać wiedzę, ale także obiektywnie oceniać postępy uczniów. Tymczasem seks z zasady uniemożliwia bezstronne podejście, a ponadto stwarza niebezpieczeństwo manipulacji. Studentka może nawet nieświadomie wywierać presję na swoim wykładowcy i uzyskiwać tym samym pozytywne wyniki. Może również dojść do sytuacji, w której większa grupa studentów za pośrednictwem swojej koleżanki będzie naciskała na swojego wykładowcę.

Problemy ze znajomymi. Studentka romansująca z własnym wykładowcą naraża się również swoim znajomym. Koledzy i koleżanki z grupy nie będą się już czuli w jej towarzystwie bardzo swobodnie. Zwykle w prywatnym gronie wszyscy wymieniają się krytycznymi uwagami na temat wykładowców, dlatego dziewczyna mająca romans z nauczycielem może zostać potraktowana jako potencjalna donosicielka. Analogiczne problemy czekają wykładowcę ze strony kadry naukowej. Może on nawet spotkać się z oficjalna reprymendą i mieć poważne problemy zawodowe.

Konsekwencje końca romansu. Zanim dziewczyna uwikła się w romans z wykładowcą, powinna wziąć pod uwagę, co będzie jeśli związek się rozpadnie. Można się bowiem słusznie spodziewać, że większe koszty poniesie sama studentka, która jest jednak zależna od swojego nauczyciela. W takiej sytuacji dziewczyna może mieć na przykład problemy ze zdaniem egzaminu lub zaliczeniem danego przedmiotu.

A jeśli to miłość? Mimo wszystko wiele par zaczyna związek właśnie od relacji student-wykładowca i udaje im się z powodzeniem tworzyć udaną relację. Nikt nie jest przecież wiecznie studentem, dlatego czas działa tu zdecydowanie na korzyść związku. Prawdziwe uczucie może pokonać bardzo wiele przeszkód. Dlatego nie powinno się żadnego związku z góry skazywać na przegraną. Warto tylko mieć świadomość wszystkich niedogodności, jakie mogą się wiązać z romansowaniem z wykładowcą.

Czy miałyście kiedyś romans z wykładowcą? Jak skończyła się ta historia? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKosmetyczka na szydełku – wzór
Następny artykułPokrowiec na komórkę na drutach

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here