Zapewnij go o swych uczuciach. Zazdrość Twojego chłopaka może wynikać po prostu z tego, że nie jest pewny Twoich uczuć. Najlepiej więc zacznij od utwierdzenia go w przekonaniu o Twojej miłości. Wyjaśnij chłopakowi, że to on jest Twoim ukochanym i najdroższym mężczyzną, natomiast przyjaciela traktujesz zupełnie odmiennie. Powiedz, że w Twoim bliskim koledze nie dostrzegasz atrakcyjnego mężczyzny, a jedynie fajnego kumpla, z którym masz wiele wspólnych tematów, ale oboje nie macie zamiaru przekształcać Waszej przyjaźni w coś więcej. Dobrym argumentem, który może uspokoić Twojego chłopaka, może być również fakt, że przyjaciela znasz znacznie dłużej niż jego i gdyby coś między Wami iskrzyło, już dawno bylibyście parą.

Idź na mądry kompromis. Bycie w związku pociąga jednak za sobą konieczność uwzględnienia racji drugiej strony. Warto mieć na uwadze nie tylko to, co jest dla nas wygodne i przyjemne, ale także zastanowić się, jak nasze zachowanie odbiera ukochany. Być może po takiej refleksji okaże się, że rzeczywiście nieco zaniedbujesz swojego chłopaka i za dużo czasu spędzasz z przyjacielem. W takiej sytuacji dobrze by było rozważyć jakiś rozsądny kompromis. Możesz na przykład na spotkania z przyjacielem wyznaczyć jedno popołudnie w tygodniu, a poza tym mieć czas dla ukochanego.

Wyznacz jasne granice. Jeżeli zazdrość Twojego chłopaka nie ma jednak żadnego uzasadnienia i czujesz, że wybranek próbuje Tobą manipulować, powinnaś zdobyć się na poważną rozmowę. Wyjaśnij chłopakowi, że chcesz, żeby każde z was miało jakąś własną przestrzeń. Jeżeli Ty nie masz nic przeciwko jego spotkaniom ze znajomymi i nie ograniczasz jego wolności, masz prawo oczekiwać tego samego. W każdym związku partnerzy muszą uzgodnić między sobą granice, których nie wolno im przekraczać, ale jeśli relacja będzie oparta jedynie na wzajemnej kontroli, raczej nie wyniknie z niej nic pozytywnego.

Zdecyduj, co dla Ciebie jest najważniejsze. Postępowanie z zazdrosnym chłopakiem powinno w dużej mierze zależeć od jego reakcji na Twoje argumenty i próby zmiany całej sytuacji. Jeśli jednak nic nie jest w stanie przekonać partnera i żąda on od Ciebie zerwania kontaktów z przyjacielem, będziesz się musiała zastanowić, co dla Ciebie więcej znaczy – miłość czy przyjaźń?

Jak Wy zachowałybyście się w takiej sytuacji? A może już przez to przeszłyście? Opowiedzcie nam o swoich doświadczeniach!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie mogę zajść w ciążę, a siostra spodziewa się dziecka. Jak się zachować?
Następny artykułZmiany w Kodeksie Pracy w 2012 roku

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here