Powiedzieć czy nie powiedzieć? Podstawową kwestią w tej sytuacji jest na pewno podjęcie decyzji, czy wyznać mężowi prawdę, czy też zachować ją dla siebie. To najtrudniejszy problem, z jakim zmierza się każda osoba zdradzająca. Z jednej strony wydaje się przecież, że współmałżonek ma prawo do szczerości i kłamstwo nie jest dobrą podstawą związku. Z drugiej natomiast, psychologowie, a nawet duchowni doradzają zwykle, aby nie wyjawiać zdrady. Może to być bowiem dla męża za duże obciążenie psychiczne. Poza tym podobne wyznanie jest w pewnym sensie zrzuceniem całego ciężaru zdrady na barki drugiej osoby.

Miłość czy przelotny romans? Bardzo istotną sprawą jest także przyczyna dopuszczenia się przez kobietę zdrady z przyjacielem męża. Jeżeli był to tylko incydentalny kontakt, który oboje oceniają jako pomyłkę, kobieta będzie chciała ratować związek i zrobić wszystko, żeby mąż jej przebaczył. Inaczej jest jednak wtedy, gdy w grę wchodzą poważne uczucia do przyjaciela męża. Być może żona zdradziła, bo po prostu zakochała się w koledze małżonka i liczyła na poważny związek. W takim wypadku główny dylemat sprowadza się już nie do pytania: powiedzieć czy nie powiedzieć? Ale zostać czy odejść?

Rozsądek mimo wszystko. Wbrew pozorom, nawet jeśli żona i przyjaciel chcieliby być razem, podjęcie takiej decyzji nie jest proste. Nie dość, że sama zdrada jest moralnie dwuznaczna, to jeszcze w grę wchodzi złamana przyjaźń. Dwie najbliższe dla mężczyzny osoby z pewnością nie będą chciały go skrzywdzić. Poza tym w grę wchodzi również ocena najbliższego otoczenia. Nie jest łatwo żyć z piętnem tych, którzy stali się przyczyną cudzego nieszczęścia.

A co z przyjacielem męża? Jeżeli jednak żona będzie chciała ratować małżeństwo, nieuchronnie pojawi się problem przyjaciela męża. Jak się w takiej sytuacji wobec niego zachować? Jeśli mąż o niczym się nie dowie, na pewno warto całkowicie zerwać bliskie kontakty z kolegą ukochanego – unikać spotkań z nim, nie dzwonić, nie pisać mejli. Jeśli natomiast mąż odkryje tajemnicę, sprawa znacznie się skomplikuje. I wszystko będzie zależało od jego postawy.

Czy Wy powiedzielibyście o takiej zdradzie? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dogadać się z mężem obcokrajowcem?
Następny artykułDepresja po rozstaniu – objawy

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here