Poznawanie kultury kraju małżonka. Na pewno oboje małżonkowie muszą włożyć trochę wysiłku we wzajemne poznanie kultur krajów, z których pochodzą. Nieporozumienia mogą się bowiem rodzić przede wszystkim na gruncie niewiedzy. Trzeba więc poznać obyczaje danej kultury, zarówno te codzienne, związane z przygotowywaniem posiłków czy przyjmowaniem gości, jak i te dotyczące obchodzenia świąt i rodzinnych uroczystości. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj kuchni charakterystycznej dla danego regionu.

Tolerancja. Partnerzy różnych narodowości muszą również wykazać względem siebie duży zakres tolerancji. Powinni liczyć się z tym, że druga strona może nieświadomie popełnić jakieś faux pas. Szczególnie newralgiczne mogą się okazać nie tyle sytuacje komunikacyjne pomiędzy samymi małżonkami, ile na przykład stosunki z teściami. Na pewno osoba, która zamieszka w kraju swojego męża czy żony, będzie musiała nieco bardziej się postarać. Musimy się bowiem dostosować do kultury, w której przyjdzie nam żyć.

Współpraca. Najważniejsze jednak, aby para zawsze miała we wzajemnej komunikacji na uwadze zasadę współpracy. Jeżeli wiemy, że dążymy do wspólnego celu, a naszą intencją jest osiągnięcie porozumienia, a nie kłótnia, wtedy wykazujemy więcej cierpliwości i zrozumienia dla drugiej strony. Nie warto przecież kruszyć kopii o nieistotne drobiazgi. Skoro ludzie z zupełnie innych regionów świata jednak się pokochali, to znaczy, że mają wystarczająco dużą ochotę na wzajemne docieranie.

Takt i wspaniałomyślność. Istotną sprawą jest przestrzeganie w codziennej komunikacji maksymy taktu i wspaniałomyślności. Mówią one o tym, że kontakt z nami nie powinien narażać drugiej osoby na wysiłek, ale dawać jej maksymalne zyski. W praktyce oznacza to, iż to my sami powinniśmy objaśniać partnerowi trudne kwestie, nie czekając na jego prośbę. Z kolei druga strona jeżeli czegoś nie rozumie, powinna to zasygnalizować, a nie udawać, że wie, o co chodzi. Taka postawa doprowadza bowiem do niepotrzebnych nieporozumień i błędnych wniosków. Komunikacja w małżeństwie mieszanym nie jest zatem najłatwiejszą sprawą, ale może między innymi dlatego życie z obcokrajowcem jest dla niektórych ludzi takie atrakcyjne.

Czy potrafilibyście się dogadać z mężem/żoną z innego kraju? Jak myślicie? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Sopocie?
Następny artykułZdradziłam męża z jego najlepszym przyjacielem – co robić?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here