Uświadomienia mu problemu. Z narcyzem warto podjąć próbę rzeczowej rozmowy. Być może egoistyczny partner sam nie zdaje sobie sprawy z postawy, jaką prezentuje. Być może został wychowany w przeświadczeniu, że jego potrzeby są najważniejsze, a inni uważają ten stan za naturalny. Oczywiście trudno będzie zmienić czyjeś długotrwałe nawyki myślowe, jednak już samo uświadomienie partnerowi jego narcyzmu może przynieść dobre rezultaty. Jeżeli mężczyzna będzie chciał się zmienić i pracować nad sobą, to już duży sukces.

Żądanie uwagi. Jeżeli jesteśmy w związku z narcyzem, nie należy się spodziewać, że sam się domyśli, jak powinien się zachować w danej sytuacji. Nasz brak reakcji egoista będzie odczytywał jako akceptację jego postępowania, dlatego trzeba po prostu domagać się swoich praw. Kobieta powinna zatem upominać się o to, żeby mężczyzna zwrócił uwagę na jej potrzeby, wspierał ją w trudnych chwilach i dzielił z nią obowiązki. Wyręczanie i pobłażanie w końcu doprowadzą bowiem dziewczynę do szewskiej pasji. Partnerka narcyza nie może bać się wymagać od swojego mężczyzny.

Uruchomienie własnego egoizmu. Jeżeli jednak prośby nie pomagają, warto sięgnąć po inne środki. Można na przykład zachować się wobec partnera równie egoistycznie, jak on wobec nas. Często dopiero zaznanie pewnych rzeczy na własnej skórze powoduje, że ludzie uwrażliwiają się na potrzeby innych. Jeśli więc partnera nie interesują nasze problemy, nie warto biec z pomocą na każde jego zawołanie. Odrobina skupienia na sobie na pewno nam nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, może zdziałać wiele dobrego.

Czy to ma sens? Warto się także zastanowić, czy tworzenie związku z narcyzem na dłuższą metę ma w ogóle jakikolwiek sens. Oczywiście nikt nie jest idealny i w każdym związku trzeba wypracować jakiś kompromis, ale życie z egoistą może w pewnym momencie okazać się nie do wytrzymania. Jeżeli bowiem nigdy nie można liczyć na odrobinę poświęcenia od partnera, sytuacje kryzysowe, takie jak choroba czy pojawienie się dziecka niestety mogą być ostatecznym sprawdzianem, po którym związek się po prostu rozpadnie.

Znacie inne sposoby na radzenie sobie z narcyzem? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką muzykę wybrać do tańca brzucha?
Następny artykułCza-cza – muzyka do tańca

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here