Młodzi operatorzy infrastrukturalni, tacy jak P4, właściciel marki Play czy Mobyland i CenterNet dopiero rozbudowują swoją infrastrukturę. Oznacza to, że dostęp do ich sieci ograniczony jest tylko do miejsc, gdzie postawili już swoje stacje bazowe, zwane inaczej masztami telekomunikacyjnymi.

W celu udostępnienia swoich usług na terenie całego kraju zawierają oni umowę roamingu krajowego z operatorami posiadającymi rozbudowaną infrastrukturę już przed laty. W ramach tej umowy klienci danego operatora otrzymują dostęp do sieci macierzystej operatora, który świadczy usługi oraz możliwość zalogowania się do sieci, z którą zawarto umowę roamingu w kraju.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku operatorów wirtualnych. Operator taki nie posiada w ogóle swojej sieci, a jego klienci korzystają z usług dzięki połączeniu z siecią wybranego partnera roamingowego.

Dla nas klientów nie ma znaczenia, do jakiej sieci się zalogujemy jako klienci jednego z tych operatorów. Cena za minutę połączenia zawsze jest na jednakowym poziomie. Wyjątkiem mogą być usługi internetowe, które po dużo niższych opłatach są świadczone tylko w sieci macierzystej naszego operatora.

Jeżeli mamy możliwość wyboru operatora na terenie kraju, korzystajmy z tego. Możemy wybrać sieć, która posiada na naszym terenie najlepszy zasięg.

Operatorzy, u których korzystamy z roamingu krajowego:

Klienci Play mają dostęp do sieci: Play, Plus oraz w Polsce południowo-wschodniej również do sieci Orange (wybrane lokalizacje).

Klienci Cyfrowego Polsatu mogą korzystać z sieci T Mobile, Orange oraz Plus, natomiast użytkownicy Internetu w technologii LTE Cyfrowego Polsatu otrzymują dostęp do sieci: Mobyland, CenterNet oraz Aero2.

– Klienci operatora CenterNet, właściciela marki wRodzinie, mają możliwość wyboru sieci T Mobile lub Orange oraz macierzystej CenterNetu.

– Pozostali operatorzy działający na zasięgu Plusa to: mBank mobile, Dialog, GaduAir, FM Group Mobile, FreeM, Carrefour Mova.

– W sieci T Mobile działają dodatkowo operatorzy: TuBiedronka oraz Mobilking.

– W sieci Orange działa wielu małych operatorów wirtualnych, a wśród nich: Ezo Mobile, Aster, White Mobile, Snickers, Telepin, MNI Telecom i inni.

Korzystacie z roamingu krajowego? Jak oceniacie takie rozwiązanie? Czekam na Wasze komentarze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać operatora za granicą?
Następny artykułDeathspank – jak szybciej wbić level?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here