Jeśli Twoja dotychczasowa karta SIM nie wymagała podania kodu zabezpieczającego PIN przy włączeniu telefonu, koniecznie zastrzeż kartę dzwoniąc do Działu Obsługi Klienta Twojego operatora. W przeciwnym wypadku, jeżeli karta wpadnie w niepowołane ręce w skutek znalezienia lub kradzieży, nasze środki zgromadzone na naszym numerze mogą zostać w całości wykorzystane przez osoby trzecie.

Jeżeli dodatkowo posiadaliśmy telefon na abonament, może okazać się, że otrzymamy dużo wyższy rachunek do zapłaty na najbliższej fakturze. Stanie się tak, jeśli znalazca naszej karty postanowi z niej zadzwonić, wykonać połączenia internetowe lub też wysłać SMS-y na numery specjalne, a więc te o podwyższonej opłacie. Aby temu zapobiec, nie wyłączajmy kontroli PIN przy uruchamianiu telefonu, a po zagubieniu karty również zgłaszajmy ten fakt naszemu operatorowi.

Klienci abonamentowi, którzy utracą swoją dotychczasową kartę, otrzymają w jej miejsce duplikat karty, zazwyczaj „od ręki”, w trakcie jednej wizyty w salonie firmowym sieci. Może się to jednak wiązać z dodatkowymi opłatami rzędu 50 zł. Opłata za duplikat karty SIM powinna zostać wyszczególniona w cenniku świadczenia usług przez wybranego operatora. Nie wszyscy jednak taką opłatę pobierają, a sama opłata może się różnić w poszczególnych planach taryfowych.

W przypadku klientów prepaidowych, a więc posiadających ofertę na kartę, konieczne będzie przed otrzymaniem nowej karty zarejestrowanie poprzedniej, jeśli dotychczas tego nie uczyniliśmy. Problem może pojawić się w przypadku chęci rejestracji karty, której już nie posiadamy, bowiem obsługa operatora może poprosić nas o okazanie karty SIM w celu jej rejestracji lub o okazanie „dużej karty – ramki”, z której wcześniej wyłamaliśmy naszą kartę. Muszą znajdować się na niej takie informacje jak numer PUK karty lub numer seryjny karty SIM oraz – bezwzględnie – musimy znać swój dotychczasowy numer.

Jeżeli karta w ofercie na kartę została już prawidłowo zarejestrowana, wówczas otrzymać możemy duplikat naszej karty z przypisanym dotychczasowym numerem telefonu. Za taką wymianę nie zapłacimy nic w sieci Play, Heyah, Tak Tak, Orange, zaś w sieci Plus tylko pod warunkiem, że potwierdzimy kradzież naszego telefonu poprzez zgłoszenie sprawy na komisariacie policji. W przeciwnym razie Plus nalicza opłatę za wymianę karty.

Jeżeli jednak do salonu naszego operatora nie mamy w tej chwili „po drodze”, a posiadamy ofertę na kartę, możemy wybrać inną formę odzyskania numeru. W tym celu wystarczy przenieść nasz numer do innej sieci. Już następnego dnia nasz numer będzie działał u konkurencji i będziemy mogli z powrotem wrócić do naszej sieci, podczas odwiedzin w jej salonie.

Uwaga!

Uwaga: Przenosząc numer telefonu utracimy dotychczasowe środki zgromadzone na koncie, lecz otrzymamy w pewnym stopniu rekompensatę w postaci bonusów dla przenoszących numer do danego operatora.

Czy udało Wam się odzyskać numer po zgubieniu lub kradzieży karty SIM? Co sprawiło Wam najwięcej problemu? Komentujcie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie jest ryzyko na rynku finansowym FOREX?
Następny artykułOpóźnienie wypłaty wynagrodzenia – co robić?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here