Motoryzacja Jaki kask do okularów? Jazda w okularach na motocyklu

Jaki kask do okularów? Jazda w okularach na motocyklu

-

Kask ten, to przede wszystkim kast otwarty lub szczękowy. Tego typu rozwiązania ułatwiają zakładanie zarówno okularów podczas posiadania już na głowie kasku, jak i odwrotnie. Kask otwarty oczywiście rozwiązuje problem, z racji braku zabudowanej części szczękowej, niestety w codziennej eksploatacji potrafi sprawić kłopot w kwestii komfortu jazdy, szczególnie w chłodne dni lub podczas prędkości autostradowych. Kask szczękowy niweluje te problemy, dodatkowo jest praktyczny podczas jazdy w mieście, gdzie w razie potrzeby jednym ruchem ręki podnosimy szczękę i bez potrzeby zdejmowania kasku (a więc i okularów) możemy załatwić swoje sprawy.

Nie oznacza to oczywiście, że kask integralny całkowicie nie nadaje się do jazdy z okularami, sprawia zdecydowanie najwięcej kłopotu, chociaż po nabraniu wprawy trwa to kilka sekund więcej. Istotne jest, żeby kask posiadał przystosowanie do okularów, czyli możliwość regulowania poduszek uciskających głowę po boku lub specjalnie wybrany obszar nad uszami, ułatwiający założenie okularów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowych okularów pod kątem jazdy? Przede wszystkim na grubość zauszników. Wybrać należy możliwie najcieńsze, które w razie ucisku kasku nie będą powodowały bólu, najlepszym rozwiązaniem są zauszniki metalowe, w postaci drutów, są sztywne, cienkie i śliskie, więc łatwo je wsunąć. W większości wypadków okulary zakłada się po założeniu kasku, dlatego powyższe właściwości są kluczem do sukcesu. Istotną cechą jest również długość zauszników: czym dłuższe, tym większy kłopot dla kierowcy. Zwykle kask tuż za uszami nie pozostawia zbyt wiele wolnego miejsca, dlatego wystające zauszniki będą wypychały okulary do przodu, lub zwiększały nacisk na skroń.

Szybka kasku niestety nie daje zbyt wiele pola do manewru, tak jak  w przypadku kierowców bez wady wzroku, powinna spełniać kilka podstawowych norm: nie rysować się, nie parować i najlepiej jeśli jest wspomagana przez blendę. W przypadku blendy wewnętrznej, problemem może okazać się jej obszar wysuwania, może ona kolidować z okularami, lecz ryzyko nie jest tak duże. Niestety okulary z pewnością będą wykazywały tendencję do parowania, dlatego istotne jest, żeby szybka nie powielała efektu mgły. Okulary fotochromatyczne będą dobrym rozwiązaniem dla kasków otwartych i szczękowych, ich skuteczność znacznie maleje, jeśli zastosuje się je z kaskiem integralnym, gdzie będąc ukryte w jego wnętrzu, za szybką, nie reagują tak sprawnie na światło jak wystawione na bezpośrednie jego działanie.

Jakie okulary wybraliście na motocykl? Jakie są Wasze sposoby na to, żeby czuć się w nich komfortowo w czasie jazdy? Podzielcie się doświadczeniami.

Marcin Węgrzynek

Marcin Węgrzynek – informatyk, pasjonat IT i ekonomii. Pracuje w dużej polskiej firmie informatycznej. Po pracy miłośnik motocykli, swój własny używa na co dzień.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:


Jednoślady napędzane silnikiem były obecne w moim życiu od najmłodszych lat, znacznie później stały się środkiem transportu i hobby. Ograniczony budżet na pierwszy motocykl pozwolił mi poznać maszynę od każdej strony, również tej kłopotliwej, dzięki czemu zdobyłem szeroką wiedzę na ich temat.

Zawsze stawiam na bezpieczeństwo jazdy i maksymalną przyjemność, co polecam wszystkim motocyklistom. Własne dwa kółka to dla mnie sposób na relaks, sportową jazdę dającą adrenalinę, a także dalsze wypady turystyczne, które z perspektywy motocykla wydają się być atrakcyjniejsze.

2 KOMENTARZE

  1. Ble, ble, ble! To ma być porada??? Typy kasków, przykładowe modele czy firmy mające w swojej ofercie kaski z udogodnieniami dla okularników.

    Szanowny Autorze tych wypocin, każdy Okularnik już dawno wie to, o czym Ty tu piszesz.

    A tak stworzyłeś powielony bełkot, kradnący czas, Kogoś poszukującego użytecznych wieści. Ba dam Tsss

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Abulia – leczenie

Abulia, nazywana także syndromem amotywacyjnym, charakteryzuje się zaburzeniem aktywności i drastycznym spadkiem woli. Jest charakterystyczna dla schizofrenii, depresji endogennej, zespołu apatyczno-abulicznego, występuje przy zespole czołowym (uszkodzenie płatów czołowych) a także w uzależnieniach. Dla zespołu amotywacyjnego charakterystyczny jest gwałtowny spadek aktywności oraz obniżenie napędu psychoruchowego, czyli hipobulia.

Plany strategiczne a warunki zmienności otoczenia

Dynamika zmian otoczenia strategicznego przedsiębiorstwa jest obecnie znaczna. Zmienność warunków funkcjonowania firm wynika z wielu czynników, z których największą rolę odgrywa rozwój technologiczny i informatyzacja. Czy w warunkach zmienności otoczenia możliwe jest wdrażanie planów strategicznych?

Zobacz też

Jak zrobić cytrynowy krem do rąk?

Cytrynowy krem do rąk łatwo przygotować. Będzie on troszkę lżejszy od zwykłego, dodatkowo – w swoim składzie będzie zawierał olejek cytrynowy, który nada mu bardzo charakterystyczny, przyjemny, świeży zapach.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: