Motoryzacja Układ wydechowy w motocyklu - zmiana tłumika

Układ wydechowy w motocyklu – zmiana tłumika

-

Najprostsza i najczęstsza ingerencja polega na zmianie tłumika. Modyfikacja ta jest popularna wśród motocykli sportowych, gdzie najczęściej kupuje się tłumiki renomowanych firm tunerskich. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że produkowane tłumiki są dedykowane dla konkretnych modeli i najczęściej podnoszą sprawność układu. Modyfikacja często zawiera zastosowanie tłumika przelotowego. Tłumik ten powoduje swobodne przechodzenie spalin z silnika na zewnątrz układu, dzięki czemu obciążenie dla silnika jest mniejsze. Zwykle powoduje to przyrost mocy o kilka koni mechanicznych. Warto pamiętać, że modyfikacje te są dobierane do silnika, jaki zastosowano w motocyklu, dlatego wstawianie przypadkowego tłumika przelotowego do motocykla, dla którego nie było to przewidziane, może przyczynić się do utraty mocy i zaburzenia jego pracy.

Na rynku spotkać się można również z tłumikami, które charakteryzują się wyższym poziomem hałasu. Efekt ten można osiągnąć nawiercając tłumik – lepsze rozwiązanie – lub wyjmując z niego elementy wygłuszające. Nawiercenie tłumika oczywiście spowoduje swobodne wydobywanie się hałasu, zastosowanie pustego tłumika również, lecz w tym wypadku istnieje zagrożenie utraty mocy ze względu na zmianę parametrów prac silnika. Głośny tłumik jest rozwiązaniem, które w oczach dużej części motocyklistów kojarzy się z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa na drogach. Niespełnienie norm głośności pojazdu grozi mandatem i zdecydowanie pogarsza komfort podróżowania.

Przeciwieństwem podnoszenia poziomu hałasu jest wyciszanie tłumików. Tego typu modyfikacja ma na celu oczywiście poprawę komfortu jazdy motocyklem i/lub ewentualne przystosowanie go do ruchu publicznego. Tłumiki dedykowane na tory wyścigowe nie muszą spełniać norm odnośnie decybeli, więc ich zastosowanie na drodze wymaga wytłumienia. Można to osiągnąć, stosując tzw. DB Killery. Są to wkłady, które mocuje się do wnętrza tłumika, montując je od strony wylotu, niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci śruby.

Standardowo motocykle są wyposażone w określoną liczbę tłumików, najczęściej spotykana konfiguracja to podwójny tłumik, który jest ułożony po obu stronach motocykla. Nie jest to konieczna konfiguracja, dlatego dozwolone są przeróbki układy w wydech o jednym tłumiku, czyli układ 2 w 1. Większość motocykli jednak posiada kolektor, zaprojektowany do układu fabrycznego i o ile niekoniecznie jego zmiana przyniesie negatywne skutki, to jednak trzeba liczyć się z tym, że silnik może pracować inaczej niż w oryginale. Najczęściej teki modyfikacje powodują tzw. dziury w obrotach, czyli osłabiają silnik w określonym zakresie obrotów.

Standardem natomiast stały się wymiany tłumików na akcesoryjne w motocyklach typu cruiser/chopper. Na rynku powstała cała gałąź produkująca tłumiki pod wybrane modele motocykli. Użytkownicy mają do wyboru wiele zestawów tłumików, które przede wszystkim ją na celu poprawić wizualnie motocykl, a także nadać mu ciekawsze brzmienie i poprawić pracę silnika.

Uwaga!

Stosując modyfikacje układu wydechowego, należy zgrać je z reszta akcesoriów w motocyklu. Wymianie tłumików i innych poważnych przeróbek towarzyszyć musi dopasowanie ustawień Power Commandera, jeśli takowy znajduje się na wyposażeniu motocykla. Zawór EXUP jest kolejnym elementem, który jest ściśle związany z układem wydechowym. Jeśli decydujemy się na modyfikacje, najlepiej pozbyć się tego zaworu, ponieważ jego ustawienia nie są dostępne dla użytkownika.

Jakie macie tłumiki w Waszych motocyklach? Jest się czym pochwalić? 🙂

Marcin Węgrzynek

Marcin Węgrzynek – informatyk, pasjonat IT i ekonomii. Pracuje w dużej polskiej firmie informatycznej. Po pracy miłośnik motocykli, swój własny używa na co dzień.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:


Jednoślady napędzane silnikiem były obecne w moim życiu od najmłodszych lat, znacznie później stały się środkiem transportu i hobby. Ograniczony budżet na pierwszy motocykl pozwolił mi poznać maszynę od każdej strony, również tej kłopotliwej, dzięki czemu zdobyłem szeroką wiedzę na ich temat.

Zawsze stawiam na bezpieczeństwo jazdy i maksymalną przyjemność, co polecam wszystkim motocyklistom. Własne dwa kółka to dla mnie sposób na relaks, sportową jazdę dającą adrenalinę, a także dalsze wypady turystyczne, które z perspektywy motocykla wydają się być atrakcyjniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Warzywa – przepisy

Warzywa to idealny składnik wielu smacznych potraw oraz źródło cennych witamin i mikroelementów tak niezbędnych dla zdrowia i urody. Mimo iż tradycyjna polska kuchnia jest w nie uboga, to warto zainteresować się przepisami i zwiększyć ich ilość w swoim jadłospisie. Ich powrót na nasze stoły zawdzięczamy rosnącej popularności programów kulinarnych, głównie tych brytyjskich, autorstwa Nigelli Lawson, Gordona Rumsay'a czy Jamiego Olivera.

Astry – uprawa, sadzenie, pielęgnacja

Astry to rośliny, które w szczególności kojarzą nam się z okresem jesiennym. To właśnie ich kwiaty w tym okresie najpiękniej zdobią nasz ogród. Spośród wszystkich gatunków największą popularnością cieszą się: aster alpejski, aster chiński, aster gawędka, aster nowoangielski oraz aster krzaczasty. Wszystkie są tak samo piękne i dekoracyjne, jednak delikatnie różnią się od siebie wymaganiami względem podłoża i warunkó zewnętrznych.

Zobacz też

Pomadka do ust – jak dobrać odpowiednią?

Zastanawiając się nad wyborem koloru pomadki do ust, należy najpierw zastanowić się jaki typ urody posiadamy. Od niego wiele zależy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia dokąd wychodzimy – wiadomym jest, że innego koloru użyjemy idąc na dyskotekę a innego do pracy. Dobrze dobrana pomadka może subtelnie podkreślić kształt ust.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: