Poniższe zasady zdecydowanie ułatwią pracę każdemu ogrodnikowi (tym z wieloletnim doświadczeniem, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją zieloną praktykę).

  • Krok pierwszy

    Obserwujmy okoliczną przyrodę. To właśnie w niej odnajdziemy najlepsze wzory. Dobierając rośliny, które pochodzą ze środowiska zbliżonego do tego, które występuje w naszym otoczeniu, mamy pewność, że z łatwością się one zaaklimatyzują i bujnie wyrosną.

  • Krok drugi

    Określmy jakie dokładnie środowisko chcemy stworzyć. Powinniśmy dobierać takie gatunki, które sprawiają że ogród wygląda naturalnie. Najlepiej gdyby swym wyglądem nawiązywał do tego, co dzieje się w jego otoczeniu. Np. jeżeli w pobliżu swojej działki mamy las, to koniecznie w nasadzeniach umieśćmy paprocie, parzydło leśne oraz konwalie majowe.

  • Krok trzeci

    Rośliny dobieramy do warunków panujących w naszym ogrodzie. Podczas zakupu roślin, zawsze sprawdzajmy z jakich krajów one pochodzą oraz jakie mają wymagania klimatyczno-glebowe i czy są one zbliżone do tych, które oferuje nasz ogród.

  • Krok czwarty

    Rośliny sadzimy tak, aby wzajemnie się uzupełniały. Efekt taki uzyskujemy zestawiając ze sobą gatunki o odmiennych pokrojach, wymaganiach świetlnych oraz sile wzrostu. Rośliny, które są ze sobą optymalnie zestawione, niemal w całości pokrywają podłoże i tworzą spójny wielopiętrowy układ.

  • Krok piąty

    Nie eksponujmy każdej z posadzonych roślin. Rzadko w warunkach naturalnych spotykamy rośliny rosnące pojedynczo, zazwyczaj typowe jest występowanie jednocześnie wielu gatunków. Rośliny powinny się uzupełniać i poprzez sąsiedztwo nabierać kształtów.

  • Krok szósty

    Nie sadźmy zbyt wielu gatunków. Pamiętajmy, że nadmiar stwarza chaos. Jeżeli zminimalizujemy ilość elementów kompozycji, wówczas będziemy mogli skupić się na dopracowaniem szczegółów. Najlepszym przykładem, że mniej znaczy więcej są ascetyczne ogrody japońskie.

  • Krok siódmy

    Nie należy obsadzać ogrodu jedynie drzewami i krzewami zimozielonymi iglastymi. W nasadzeniach ogrodowych bardzo ważny jest element różnorodności. Nie należy skupić się jedynie na ilości, należy również wziąć pod uwagę bogactwo form. Ważne jest aby, skupiać razem drzewa, krzewy oraz uzupełniające je byliny.

  • Krok ósmy

    Zwracajmy uwagę na charakter roślin. Umieszczając konkretną roślinę w naszym ogrodzie zwróćmy uwagę na osiągane przez nią rozmiary, jakiej wielkości ma liście, jaka jest barwa jej kwiatów, czy można ją formować itp.

  • Krok dziewiąty

    Zachowajmy umiar podczas wyboru roślin posiadających barwne liście. W tym przypadku należy unikać agresywnych zestawień. Rośliny o barwnych liściach umieszczamy na rabatach o podobnym ogólnym ubarwieniu lub w miejscach, gdzie zostaną one odpowiednio wyeksponowane np. poprzez zastosowanie odpowiedniej kompozycji architektonicznej lub tła.

  • Krok dziesiąty

    Zawsze dbajmy o kolorystykę podczas doboru roślin. Pamiętajmy, że dużo łatwiej będzie nam zestawić barwy pastelowe, aniżeli te czyste i intensywne. Z praktycznego punktu widzenia, dużo bardziej atrakcyjne są ogrody, które powstały na bazie bieli, która doskonale harmonizuje z zielenią oraz łagodzi kontrasty i idealnie podkreśla inne znajdujące się w pobliżu barwy. Pamiętajmy o istniejących kanonach piękna, do których warto się zastosować: unikamy zestawień żółtego, pomarańczowego oraz czerwonego z różem. Kolory te możemy jednak spokojnie łączyć z błękitem i fioletem, czerwień najlepiej sprawdza się w połączeniu z czystą zielenią.

  • W jakim stylu chcecie urządzić swój ogród? Co Was przekonuje do takiej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo sadzić pod orzechem włoskim?
Następny artykułPomidory faszerowane mięsem – przepisy

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here