Odpowiednie badania pokazują, czemu służy środowisko orzecha włoskiego. Na licznych forach internetowych możemy się spotkać z szeregiem porad i wytycznych dotyczących orzecha włoskiego. Prawda jest taka, że wystarczy kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, aby rośliny, które lubią zacienienie, pięknie prezentowały się pod koroną tego drzewa. Winę za nieprawidłowy stan roślin pod orzechem, ponosi juglon (substancja biochemiczna), która znajduje się w opadłych liściach i łupinach orzecha. Zatem, żebyśmy mogli uniknąć problemu z prawidłowym rozwojem oraz wzrostem roślin ozdobnych, powinniśmy przede wszystkim:

  • Krok pierwszy

    Regularnie oczyszczać wszystkie opadłe liście i owoce orzecha.

  • Krok drugi

    Jeżeli kompostowanie w miejscu odległym od innych roślin nie jest możliwe, nie należy używać pozostałości jako kompost pod roślinność nasadzoną w ogrodzie.

  • Krok trzeci

    Należy utrzymywać wysoki poziom substancji organicznej w glebie, zachęca to liczne drobnoustroje do obecności w podłożu, a to w konsekwencji prowadzi do neutralizacji toksyn.

  • Krok czwarty

    Sadzenie drzew, krzewów, winorośli, roślin okrywowych, kwiatów oraz traw tolerujących juglon pod orzechem lub na obszarze, w którym mogą znajdować się korzenie drzewa.

  • Jeżeli zastosujemy się do powyższych zaleceń, wówczas pod orzechem doskonale będą rosły:
    Warzywa: fasola szparagowa, buraki, marchew, kukurydza, melon, cebula, pasternak.
    Owoce: czarna malina, wiśnia.
    Rośliny drzewiaste i krzewy: tuja, cedr; surmia, powojniki, jabłoń, forsycja, głóg, wiciokrzew, jałowce, robinia, klon japoński, klon (w większości), dąb, pawpaw (papaya), kalina (większość).
    Kwiaty i rośliny zielne: begonia, dzwonek karpacki, hiszpański dzwonek, dzwonek Virginia, chryzantemy, krokusy, stokrotki, dalie, paprocie, hiacynty, trawy (w większości).

    Tolerancyjne trawy
    Kostrzewy oraz wiechliny dobrze odnajdują się w sąsiedztwie orzecha włoskiego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy susza prowadzi do stanu małej wilgotności gleby. Kiedy wilgotność podłoża jest odpowiednia, wówczas trawy te rosną pod orzechem zdecydowanie lepiej aniżeli na innych częściach trawnika. Jest to spowodowane stanem gleby, której odczyn bywa zazwyczaj zasadowy.

    Jakie inne drzewa planujecie w swoim ogrodzie? Jak duży będzie Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiasteczka lawendowe – przepis
Następny artykułAranżacja ogrodu – zasady

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here