Podczas zimy, kiedy ogród odpoczywa i zapada w stan spoczynku, uwidaczniają się takie cechy roślin, których zazwyczaj nie dostrzegamy. Są to m.in.: ładna i dekoracyjna kora, niezwykle barwne i ciekawe pędy, ich oryginalny kształt oraz interesujące korony. Na białym tle, które stanowi puchaty biały śnieg dokładnie widać malowniczy zarys nagich gałązek. Na uwagę zasługują zwłaszcza odmiany roślin o niezwykle oryginalnie powyginanych i poskręcanych pędach.

Wiele roślin, nie zrzuca swych owoców na zimę, które mogą cieszyć oko żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi barwami. Nie wszyscy również wiedzą, że na rynku z łatwością możemy nabyć gatunki, które kwitną w tym ponurym dla ogrodów okresie. Rośliny takie zawsze sadzimy w pobliżu ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych, jak również w takich miejscach w ogrodzie, które są dobrze widoczne z okien naszego domu. Interesującym pomysłem jest również, podczas jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych, pozostawienie na rabatach zaschniętych wysokich bylin. Kiedy pokryją się śniegiem lub zostaną delikatnie oszronione wówczas będą stanowić uroczą, ulotną zimową dekorację.
ogród zimowy

Fot. sxc.hu

Poniżej prezentujemy spis roślin, które powinny się znaleźć w naszych nasadzeniach ogrodowych, jeżeli chcemy stworzyć ogród zimowy. Nie musimy oczywiście wykorzystywać wszystkich. Jednak kompozycja z iglaków, roślin kwitnących oraz fikuśnie powyginanych gałęzi drzewek ozdobnych, będzie stanowiła iście oryginalną dekorację tak w okresie zimowym, jak również w sezonie letnim.

Zimowe ozdoby naszego ogrodu:
Rośliny o ozdobnej korze: brzoza czarna, żółta i papierowa, dereń biały Sybirica, dereń rozłogowy Flaviramea, złotlin japoński.
Rośliny o pokręconych pędach i oryginalnym pokroju: brzoza brodawkowata Youngii, leszczyna pospolita Contorta, modrzew japoński Diana, robinia akacjowa Tortuosa, wierzba babilońska Tortuosa, Wierzba sachalińska Sekka, Wiśnia kosmata Pendula.
Rośliny o dekoracyjnych owocach: berberys koreański, berberys ottawski, berberys Thumberga, irga pozioma, irga pomarszczona, irga rozkrzewiona, jabłoń jagodowa, jabłonie purpurowe, ognik szkarłatny, ostrokrzew kolczasty, ostrokrzew Meserwy, ostrokrzew okółkowy, rokitnik wąskolistny.
Rośliny kwitnące w okresie zimowym: ciemiernik biały (styczeń- marzec), kalina wonna (styczeń- kwiecień), oczar omszony (grudzień- luty), wawrzynek wilcze łyko (styczeń- kwiecień).

Czy Wasz ogród zimą zamiera? Czy planując rośliny, uwzględnialiście to, jak będą wyglądać zimą?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak kichać w towarzystwie?
Następny artykułSztuka konwersacji – savoir vivre

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here