Jesienią przede wszystkim wykopujemy pozostałości roślin. Jest to zabieg konieczny, abyśmy mieli pewność, że w przyszłości nie będziemy mieli problemów z pojawiającymi się chwastami i gniciem. Upewnijmy się, że wykopaliśmy wszystkie byliny i rośliny jednoroczne. Jesień jest idealnym okresem, aby rozpocząć kompostowanie. Przez zimę wszystkie zielone odpady z ogrodu przekształcą się w cenny w składniki mineralne kompost. Możemy posłużyć się nim podczas nawożenia roślin w okresie wiosennym i letnim. Żeby przygotować kompost, należy w miejscu najbardziej oddalonym wykopać dół, w którym umieszczamy wszystkie przycięte pędy, korzenie i liście, a następnie przysypujemy je ziemią lub przykrywamy folią.

ogród jesieniąFot. Barbara Machalska

Sadzenie

Jesienią sadzimy również rośliny cebulowe. Tulipany i żonkile będą miały czas na zakorzenienie się w nagrzanej glebie przed zimą. Nie tylko kolorowe liście na drzewach upiększają ogrody o tej porze roku; możemy go również urozmaicić sadząc jesienne kwiaty, np. cyklameny, amarylisy i krokusy.

jesień w ogrodzieFot. Iwona Jóźwiak

Trawnik

Zwróćmy też uwagę na nasz trawnik. Aby cieszyć się piękną darnią na wiosnę, koniecznie musimy o niego zadbać w okresie jesiennym. Kiedy zauważamy, że trawa zaczyna wolniej rosnąc wówczas stopniowo ograniczamy jej koszenie. Usuwamy również z murawy wszystkie suche kępy trawy i mech, który pojawił się podczas lata. Polecam również stosowanie specjalnych wieloskładnikowych nawozów mineralnych, które pozwalają utrzymać trawnik w dobrej formie przez kolejne zimowe miesiące.

prace w ogrodzieFot. Iwona Jóźwiak

Uwaga!

Jeżeli pogoda jest pochmurna poświęćmy chwilę czasu na sprawdzenie wszystkich naszych narzędzi ogrodowych. Należy się upewnić, czy są one czyste i właściwie ułożone. To wtedy jest najlepszy moment, aby sprawdzić czy któryś z naszych sprzętów nie wymaga wymiany lub naprawy.

Oczko wodne

Pamiętajmy również, aby ochronić swoje oczko wodne. Jeżeli posiadamy w naszym ogrodzie staw musimy zapewnić mu prawidłową ochronę podczas jesieni. Przede wszystkim przykrywamy go siatką, zapobiegamy w ten sposób zanieczyszczeniu wody poprzez opadające liście. Należy się również upewnić, czy rybki mają dostateczną ilość tlenu, dobrze jest zamontować specjalną pompkę wodną, która sprawi, że podczas zimy woda nie zamarznie.

Jakie rośliny planujecie w swoim ogrodzie? Ile macie czasu na pracę w ogrodzie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAssessment center – co to jest?
Następny artykułAudyt kariery – co to jest?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here