Chorobą spotykaną tuż przed zbiorem jest szklistość miąższu. Na owocach widać błyszczące, uwodnione plamy. Są one do tego lekko odbarwione. Zmiany chorobowe są widoczne na miąższu w postaci uwodnienia tkanek. Powodem choroby są zmiany w przemianie cukrów. Dochodzi do nich w momencie wahań temperatury między dniem i nocą. Zdolności przechowalnicze roślin są znacznie obniżone. Aby zapobiec chorobie, warto stosować zabieg przerzedzania zawiązków.

Bardzo groźną chorobą jest gorzka plamistość podskórna. Objawami są ciemnozielone plamy na owocach, o średnicy ok. 5 cm. Miąższ staje się gorzki w smaku. Powodem występowania choroby jest niedobór wapnia. Aby zapobiec chorobie, należy stosować opryski z chlorkiem wapnia.

Na jabłkach i gruszkach może również wystąpić tzw. brudna plamistość. Objawia się ona ciemnoszarymi plamami, które atakują prawie cały owoc. Najczęściej choroba pojawia się w czasie częstych opadów deszczu jesienią. Choroba znacznie obniża walory estetyczne i smakowe owoców.

Na śliwach, czereśniach, wiśniach czy brzoskwiniach może wystąpić brunatna zgnilizna owoców. Największe zniszczenia sieje w uprawie wiśni i śliwy. Choroba objawia się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów i owoców. Owoce ulegają także mumifikacji. Aby walczyć z chorobą, należy systematycznie usuwać mumie oraz porażone części, gdyż mogą one być ogniskami choroby. Pomagają również opryski fungicydami.

Śliwy równie często atakowane są przez szarkę. Pojawiają się żółte plamy na liściach, a na niedojrzałych owocach – fioletowe plamy. Chore drzewa należy usuwać z działki i nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się choroby. Na brzoskwiniach i morelach może dojść do parcha moreli i brzoskwini. Na dojrzewających owocach powstają plamy w kolorze oliwkowym. Należy usuwać przede wszystkim liście i pędy, które są porażone. Stanowią one źródło choroby.

Nawet na owocach malin mogą wystąpić objawy chorobowe. Najczęściej maliny atakuje szara pleśń. Choroba atakuje zwłaszcza w deszczowe okresy. Na owocach pojawia się szary, pylący nalot. Konsekwencją jest gnicie owoców. Przy tej chorobie należy uważać, by nie rozprzestrzeniła się na inne sąsiednie rośliny.

W przypadku większości roślin samo zapobieganie chorobom nie wystarcza. Często istnieje potrzeba użycia chemicznych środków. Pamiętajmy jednak, aby je ograniczać. Często lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie z działki mocno porażonych drzewek.

Z jakimi chorobami owoców spotykacie się najczęściej? Czy macie jakieś sprawdzone sposoby by ich uniknąć? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wędzić ryby w domu?
Następny artykułCzy małżeństwo z rozsądku ma sens?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here