Ogródek ziołowy możemy zaprojektować w każdym miejscu ogrodu z dostateczną ilością światła. Jednak ważne jest to, by znajdował się on możliwie blisko tarasu/wyjścia na ogród. Postarajmy się, aby ziemia była dostatecznie spulchniona. Ułatwi to właściwy rozwój roślin.

W ogródku ziołowym postarajmy się umieścić możliwie wszystkie zioła, których będziemy używać w kuchni. Popularne są: bazylia, melisa, estragon, mięta, rozmaryn, tymianek, lawenda i lubczyk. Podczas sadzenia zwróćmy uwagę na wysokości. Wyższe sadzonki możemy komponować na środku rabaty, niższe z przodu. Zaletą ogródka ziołowego jest jego wielkość, możliwość dosadzania i powiększania w miarę potrzeb. Minusem może być fakt, że nie zawsze będą one pod ręką jak w przypadku ziół w donicach.

Zioła w donicy mogą uprawiać tak naprawdę wszyscy. Także posiadacze balkonów mogą się nimi cieszyć. Doniczki można również ustawić na parapecie przy oknie lub w kuchni. Bardzo korzystne jest ustawianie doniczek na tarasie. W przypadku uprawy ziół w doniczkach możemy przebierać w różnorodnych i kolorowych skrzyniach, misach. Staną się one ozdobą naszych tarasów i parapetów. Niesamowity efekt osiągniemy dobierając kolory doniczek do wystroju domu, jednak przy ich wyborze nie możemy sugerować się jedynie wrażeniami estetycznymi. Powinniśmy zwrócić uwagę także na ich wielkości. Najmniejsza donica powinna mieć średnicę ok. 10 cm. Możemy w niej posadzić niezbyt ekspansywne zioła jak tymianek czy bazylia. Melisa oraz lawenda będą potrzebowały znacznie większych donic. Gdy zamierzamy stworzyć kolorową kompozycję z ziół, wybierajmy możliwie największe donice lub skrzynie.

Ziemia w donicach dla ziół powinna być uniwersalna. Można w tym celu zmieszać torf z kompostem. Pamiętajmy o otworach w donicy i skrzyniach. W dużych pojemnikach powinno być ich kilka. Zróbmy także drenaż z kamieni i żwiru na dnie. Uważajmy z dodawaniem kamieni do donic wiszących. Zbyt duży ciężar może spowodować, że konstrukcja nie wytrzyma.

Zioła w donicach będą wymagały od nas regularnego podlewania. Najlepiej podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Zabieg ten wykonujmy rano lub wieczorem, nigdy w czasie słonecznej pogody. Spowodowałoby to poparzenie liści ziół.

Jak hodujecie zioła? Macie swój własny ogródek czy siejecie je w doniczkach? Dajcie nam znać co wybraliście!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChrzan – uprawa, pielęgnacja
Następny artykułZdrada emocjonalna a fizyczna – różnice

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here