System nawadniający prowadzony jest zazwyczaj pod ziemią lub wśród roślin na rabatach. Możemy się spotkać z instalacją nawadniającą ze stałymi elementami lub ruchomymi, z liniami kroplującymi oraz systemem węży tzw. „pocących się”. Jednak najbardziej popularne jest wciąż podlewanie kropelkowe. Na czym polega? Przeczytajcie poniżej.

Nawadnianie kropelkowe jest procesem polegając na powolnym i równomiernym dozowaniu wody z przewodów lub zamiennie taśm, poprzez kroplowniki do gleby. Przewody doprowadzające mogą być podwieszane, ma to swoje zastosowanie w sadach i przy krzewach owocowych. Mogą również leżeć na powierzchni ziemi lub pod jej powierzchnią. Szczególnie efektownymi i oszczędnymi okazały się systemy z nawodnieniem podziemnym (SDI), dają one możliwość dodawania do wody nawozów lub środków ochrony roślin.

Linia kroplująca składa się z rur, mikrorur doprowadzających wodę oraz ze specjalnych kroplowników, z których wycieka woda. Ponieważ ten system nawilża glebę tylko w określonych miejscach, jest uznawany za najoszczędniejszą metodę podlewania. Ciśnienie w miejscu głównego przyłączenia wody, powinno wynosić 0,5 do 3,5 bara. Rury zagłębia się płytko w ziemi lub umieszcza bezpośrednio na powierzchni w pobliżu roślin (wówczas możemy przysypać je korą dekoracyjna lub ściółką z iglaków). Sama instalacja nie jest droga, wymaga jedynie filtrowania wody z zanieczyszczeń i odżelazowienia. Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę w naszym domowym budżecie, zakup odpowiednich urządzeń. Inwestycja jednak szybko się zwraca, dzięki tańszej eksploatacji instalacji.

W instrukcjach obsługi możemy się spotkać z tzw. długością lino granicznej, przy której wydajność może się obniżyć o 5 do 8%. Pamiętajmy o tym i nie układajmy dłuższych odcinków linii. Jeżeli będziemy układać linie kroplującą na terenie pagórkowatym, wówczas zaopatrzmy się w linię kroplującą zaopatrzoną w tzw. kompensację spadków ciśnienia. Dzięki nim, woda popłynie również w górę. Gdy nawadniamy nierówne tereny, gdzie kroplowniki umieszczamy w nieregularnych odstępach (np. skalniak), wówczas do linii głównej podłączmy minilinie kroplujące. Składa się ona z giętkich przewodów do których dodatkowo wkłuwane są pojedyncze emitery.

Ile czasu poświęcacie pielęgnacji ogrodu? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pielęgnować trawnik na wiosnę?
Następny artykułJak przycinać krzewy ozdobne?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here