Jednym z ważniejszych elementów na rabacie w stylu japońskim powinna być woda. To czy będzie to jedynie fontanna, czy duży akwen lub strumień zależne jest od ilości miejsca w ogrodzie. Woda symbolizuje przemijanie, życie. W dużych ogrodach japońskich najczęściej przelewa się ona z jednego zbiornika do drugiego. Gdy nie ma możliwości zamontowania żadnych zbiorników oraz pomp wodę można zastąpić usypanym żwirem.

Stałość symbolizują kamienie. Jest to drugi ważny element jaki powinien wystąpić na rabacie japońskiej. Z kamieni najczęściej o jasnej barwie układa się ścieżki. Są one także dekoracją, często stają się tłem dla roślin.

rabata japońskaFot. sxc.hu

Bardzo ważną rolę odgrywają także rośliny. Powinniśmy wybierać krzewy kwitnące w barwach białych, różowych i fioletowych. Najpopularniejszym krzewem na taką rabatę są niewątpliwie Magnolie. Kwiaty Magnolii pięknie pachną i są bardzo okazałe. Jednak są to rośliny wrażliwe na niskie temperatury i będą wymagały okrycia. Wymagają gleb świeżych, żyznych i próchnicznych. Źle znoszą suszę. Obok Magnolii warto także posadzić Jaśminowce wonne, Wiśnie ozdobne i Azalie japońskie. Jaśminowce nie mają specjalnych wymagań siedliskowych. Są także wytrzymałe na mrozy i zanieczyszczenia. Kwiaty są dość duże, pojawiają się w maju i zachwycają miłych zapachem. Również pachnące kwiaty posiada małe drzewko Wiśni piłkowanej Prunus serrulata ‚Kanzan’. Intensywnie różowe kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści.

Bardzo ważne na rabatach w stylu japońskim są zimozielone rośliny. Należą do nich Bukszpany wieczniezielone Buxus sempervirens, Ligustry pospolite Ligustrum vulgare a także Sosny drobnokwiatowe Pinus parviflora, Sosny czarne Pinus nigra. Rośliny zimozielone symbolizują długowieczność a rośliny kwitnące – pory roku. Niezwykle ważną rolę pełnią także kwiaty tj. lilie, chryzantemy, astry oraz storczyki. Astry kwitną pięknie i obficie, są także łatwe w uprawie dlatego warto je komponować na rabacie z innymi roślinami.

Uwaga!

Zakładając taką rabatę starajmy się jak najbardziej wykorzystać walory miejsca. Dostosujmy wszystkie elementy i rozmieszczenie roślin właśnie do terenu a nie odwrotnie. Ograniczajmy przy tym wszelkie działania człowieka.

Czy skusilibyście się na taką rabatę w swoim ogrodzie? Jakie rośliny byście wybrali? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPierwsza pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia
Następny artykułRabata w stylu śródziemnomorskim

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here