Ogród Rabata w stylu śródziemnomorskim

Rabata w stylu śródziemnomorskim

-

Istotne są grupy ziół tj. majeranek, oregano, rozmaryn, lawenda, szałwia, tymianek itp. Zioła będą nie tylko zdobiły nasze rabaty, ale także wabiły przecudnym zapachem. Znajdą z pewnością zastosowanie w kuchni jako świeże przyprawy. Doskonałą przyprawą o silnym aromacie jest Tymianek właściwy Thymus vulgaris czy Bazylia pospolita Ocimum basilicum.

Wśród roślinności nie może zabraknąć roślin pnących np. dzikie wino, winorośle oraz powojniki. Wśród winorośli należy wybierać odmiany odporne na niskie temperatury oraz choroby grzybowe. Efektownie wyglądają owoce Winorośli ‚Einset Seedless’ Vitis ‚Einset’. Są one średniej wielkości o intensywnej barwie różowoczerwonej z fioletowym nalotem. Inną odmianą jest Vitis ‚Isabella’ – posiadająca ciemnogranatowe owoce.

Gdy rabata znajduje się w mocno nasłonecznionym miejscu, by zyskać choć trochę cienia można zastosować kraty, pergole, trejaże lub altany. Dodatkowym urozmaiceniem dla elementu drewnianego są właśnie pnącza. Rabaty można urozmaicać różnymi materiałami. Ważne jest to by wszystkie materiały kojarzyły się ze skalistą ziemią. W tym celu można użyć kamieni, żwiru lub płytek stylizowanych na wzór rustykalny czy płyt piaskowca. Piaskowiec może przyjmować różne zabarwienie od białoszarego, po oliwkowy, czerwony i żółty.

Elementami dodatkowymi są dzbany, gliniane wazy, płaskie kamienie, miejsca służące do wypoczynku np. poduszki. Barwa powinna być jasna, najczęściej jest to jasny brąz, żółcie, biel. W takich wazach i skrzyniach można posadzić rośliny mniej wytrzymałe na przymrozki, by móc je przenieść na czas zimowy. Elementem kompozycji jest także silny kontrast między światłem i cieniem, dzięki któremu niekiedy bardzo wyraźnie zaznaczają się wyraziste kształty poszczególnych przedmiotów.

Uwaga!

Rabatę w stylu śródziemnomorskim można projektować w każdym ogrodzie, w którym jest wystarczająco dużo słońca. Od nas zależy jej wielkość, forma i kształt. Pielęgnacja takich rabat nie należy do trudnych. Wymaga głównie nawadniania roślin zwłaszcza w miesiącach letnich. Ważne jest by odpowiednio połączyć dzikość przyrody z barwą i formą.

Czy skusilibyście się na taką rabatę w swoim ogrodzie? Jakie rośliny byście wybrali? Dajcie znać w komentarzu.

Poprzedni artykułRabata w stylu japońskim
Następny artykułBadania słuchu – rodzaje
Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić efekt rybiego oka w Photoshopie?

Efekt rybiego oka jest dosyć trudny do uzyskania bez superszerokokątnego obiektywu, czyli właśnie „rybiego oka”. Można ten efekt imitować do pewnego stopnia, jednak prawie zawsze będzie to widoczne. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy jest niezwykle prosty, ale zdjęcie będzie kwadratowe i będzie miało wyraźną winietę, jeśli oczywiście zamalujemy na czarno niezniekształcone rogi zdjęcia.

Akcesoria motocyklowe dla pasażera: uchwyty, kufry

Jazda z pasażerem jest często spotykaną formą turystyki i krótkich wypadów za miasto. Jazda z pasażerem może ograniczyć się do zakupu dla niego kasku motocyklowego i stroju, lecz istnieje szereg akcesoriów, które podnoszą komfort jazdy na tylnej kanapie. Służą również podniesieniu bezpieczeństwa jazdy, bowiem pewna pozycja na siedzeniu oznacza łatwiejsze prowadzenie motocykla dla kierowcy.

Zobacz też

Jak zagrać w Snake na YouTubie?

Youtube ma wśród swoich funkcji ukryty żart Easter Egg. Easter Egg pojawia się w różnego rodzaju programach, najczęściej grach komputerowych, ma on zwykle akcent humorystyczny.

Waporyzacja maksimum korzyści „w chmurze”

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z waporyzacją, przeważnie podchodzą do niej z pewną rezerwą. Najczęściej zastanawiają się tym,...

Bluza adidas Originals – modny, praktyczny i wygodny strój

Bawełniana bluza to doskonały wynalazek, jeżeli chodzi o garderobę. Doceniają ją zarówno Panie, jak i Panowie – szczególnie w...

Może Cię zainteresuje: