Zabieg ten był tak kosztowny, że na przedłużenie paznokci mogły sobie pozwolić tylko bardzo bogate kobiety, zazwyczaj ze świata artystycznego.

W latach 70-tych na rynku prym wiodły zapomniane obecnie marki jak:
– Patti Nails
– Glamoure Nail
– Mona Nails

Manicure lat 70 w USA

W połowie lat 70-tych pojawiła się moda na paznokcie porcelanowe, które jako pierwsze, nosiły Cher oraz Diana Ross. W tym czasie zaczęły się też pojawiać nowe marki produktów do paznokci (często byli to producenci materiałów stomatologicznych). Znane domy mody (Dior, Chanel) zajmowały się produkcją ubrań, dopiero później zaczęły sygnować swoją nazwą również linie kosmetyków, przeznaczonych do ozdabiania paznokci. Obecnie jest coraz więcej udoskonaleń jeśli chodzi o sposoby przedłużania płytki, jednak – co ciekawe – punktem wyjścia dla tego zabiegu był uszkodzony paznokieć dentysty, Freda Slacka, który zalał go plamką substancji używanej do budowy sztucznych zębów.

Moda lat 70- tych kreowana była w dużym stopniu przez ruch hippisowski. Była szalenie kolorowa (szczególnie tuniki, bluzki, spódnice), na nogach królowały buty na koturnach i drewniaki. Modne było to co naturalne i ręcznie robione. Były więc koraliki, rzemyki, drewniane korale. Kobiety i mężczyźni robili na drutach i szydełkiem swetry, kamizelki czy spódnice. Również na topie była stylistyka disco, zapoczątkowana przez film „Gorączka sobotniej nocy”, a wraz z nią przyszła moda na odblaskowe kolory również w kosmetykach. Do ust używało się błyszczyka, a paznokcie najczęściej były perłowe (choć nie tylko). Kolory, królujące na paznokciach miały być soczyste, jak desery owocowe, a do tego z perłowym odcieniem.

Lata 70-te w Polsce

W latach siedemdziesiątych nie było tak dużego wyboru na rynku kosmetycznym, jeśli chodzi o lakiery (kolor, rodzaj, marki). Bardzo modny i popularny był głównie matowy, chłodny róż. Perłowe lakiery były modne w latach 70 i 80 (też dlatego, iż w Polsce innych emalii nie było), stąd duży sentyment do nich pań dobiegających 50 lat. Lakier ten odszedł w zapomnienie, w natłoku coraz to nowych, wymyślniejszych rodzajów emalii. Inna sprawą jest fakt, iż pasuje on najbardziej do pań opalonych lub o oliwkowej karnacji, wiec nie jest dobry dla każdej kobiety, w przeciwieństwie do lakierów matowych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak malować paznokcie u stóp?
Następny artykułPierwsza wizyta u przyszłych teściów – jak się zachować?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here