Zacznijmy od mitów krążących wokół serum:
– Zawiera zawsze wyższe stężenie składników czynnych – serum może działać skuteczniej niż krem nie tylko dlatego, że ma wyższe stężenie składników czynnych, ale również dlatego, że jego skład jest bogatszy. Wzbogacenie składu serum o różne aktywne składniki powoduje, że preparat staje się kosmetykiem o wielorakim, często kompleksowym działaniu. Zatem siła działania serum ukryta może być w bogactwie składu a nie w stężeniach tworzących go substancji.

– Potrafi czynić cuda – nie w każdym przypadku. Jeśli skóra rzeczywiście potrzebuje silnego wsparcia kosmetycznego, zawarte w preparacie składniki poprawią jej stan. W zależności od trafności doboru kosmetyku, kondycji skóry i systematyczności w stosowaniu, serum może przynieść naprawdę znakomite efekty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo wszystkich posiadanych zalet, serum jest TYLKO kosmetykiem – nie zlikwiduje skutków wieloletnich zaniedbań pielęgnacyjnych ani upływu czasu. Nie ma też co liczyć na spektakularne efekty, jeśli prowadzi się niezdrowy tryb życia: zaniedbuje sen i jada byle co.

– Rozleniwia skórę – skóra czerpie z serum tylko tyle, ile jej jej potrzebne. Reszta zostaje niewykorzystana. Jeśli po kuracji serum stan skóry wyraźnie uległ poprawie, oznacza to, że zawarte w kosmetyku substancje były naprawdę potrzebne. Po zakończeniu stosowania serum skóra jest zdrowsza i silniejsza – łatwiej radzi sobie ze szkodliwymi czynnikami. Efekt ten nie trwa wiecznie – dlatego nie rozleniwiaj się raczej i dbaj o skórę codziennie, zwyczajnymi kosmetykami, a z serum korzystaj okresowo lub okazjonalnie.

– Każde serum działa tak samo – zadaniem każdego serum jest intensywna poprawa kondycji skóry. To, jak działa konkretne serum, zależy od jego składu i ilości aktywnych substancji. Kiedy jedno serum będzie wyraźnie poprawiać napięcie skóry i zadziała jak lifting, inne silnie odżywi i nawilży.

Pora na prawdy o serum:
Działa skuteczniej niż inne, popularne kosmetyki – oczywiście: za siłę działania serum odpowiedzialne jest bogactwo składu preparatu oraz wysokie stężenia substancji tworzących kosmetyk.

– Nie zastępuje kremu do twarzy ani innych, stosowanych kosmetyków – serum to kosmetyk do zadań specjalnych. I tak powinno być traktowane. Ma okresowo lub okazjonalnie wzbogacać systematyczną pielęgnacją skóry. Nigdy natomiast nie zastąpi codziennego używania kremu lub stosowanej co kilka dni maseczki.

Dobre serum dużo kosztuje – przeważnie tak. Cena kosmetyku zależy od zawartych w nim, często unikalnych i kosztowych składników aktywnych, rodzaju opakowania oraz od technologii wytwarzania preparatu (a od tego zależy m.in. skuteczność działania serum oraz bioaktywność substancji tworzących serum). Kwestia ceny komplikuje się, biorąc pod uwagę koszty, które producent ponosi na reklamę i marketing. Generalnie jednak obowiązuje zasada, że warto wydać więcej pieniędzy na naprawdę dobry, skuteczny preparat.

Dobiera się je w zależności od efektu, który chce się osiągnąć – jak najbardziej: po inny rodzaj serum powinna sięgnąć młoda kobieta, która przed wielkim wyjściem chce dodać blasku poszarzałej i zmęczonej cerze, a po inny dojrzała pani, której skóra potrzebuje gruntownej rewitalizacji.

Stosowaliście kiedyśserum? Jakie były efekty?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak słuchać radia w Winampie?
Następny artykułVista – jak usunąć pasek boczny?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here