O strzępek pępowiny należy starannie dbać do momentu jego odpadnięcia (około 10-14 dni po narodzinach), ale również przez kilka następnych dni. Do pielęgnacji należy umyć ręce, przygotowując w pobliżu wszystkie niezbędne akcesoria: spirytus, jałowe gaziki, patyczki do czyszczenia uszu (zwykłe, a nie te przeznaczone do pielęgnacji dziecięcych uszu). Ważne jest wytworzenie spokojnej atmosfery, życzliwe przemawianie do maleństwa, uśmiechanie się i spoglądanie. Może zdarzyć się, że noworodek zapłacze. Położne zapewniają jednak, że oczyszczanie pępka nie jest dla dzieci bolesne, a raczej niezbyt przyjemne.

Najwygodniejsze jest ułożenie maluszka na przewijaku. Wacik należy zwilżyć 70-procentowym spirytusem i obmyć skórę wokół pępka. Niezmiernie ważne jest czyszczenie zakamarków pomiędzy skórą a kikutem. Do tego celu najlepiej posłużą wspomniane wcześniej patyczki kosmetyczne, które również należy zanurzyć w spirytusie. Wskazana jest delikatność, ale też zdecydowanie – nieomijanie zakamarków, będących najlepszym środowiskiem dla potencjalnych bakterii. Kikut, a także skórę po ostrożnym odgięciu go można spryskać również środkiem działającym odkażająco, na przykład Octeniseptem. Czynności pielęgnacyjne powinny być przeprowadzane kilkakrotnie w ciągu dnia.

Warto jest ustalić sposób odkażania i przemywania pępka z położną środowiskową, która odwiedza mamy i noworodki w domach. Położna z pewnością zademonstruje sposób właściwej pielęgnacji pępka, jak również oceni postęp jego gojenia. Trzeba pamiętać, że gojeniu służy nie tylko oczyszczanie, ale też suszenie. Pępuszka nie należy niczym smarować, ale wietrzyć jak najbardziej. Niewskazane jest więc zamaczanie kikuta pępowiny podczas kąpieli aż do czasu jego całkowitego odpadnięcia.

Pamiętajmy, że w trakcie pielęgnacji niewolno odrywać kikuta. Powinien on sam odpaść, choć może to nastąpić później niż po umownych 10-14 dniach. Naszym zadaniem jest stwarzanie sprzyjających warunków – zakładanie pieluszki ze specjalnym wycięciem na pępek lub też wywijanie brzegu zwykłej pieluszki. Ważne jest zakładanie przewiewnych ubranek.

Zaczerwienienie wokół pępka, wydobywający się z niego nieprzyjemny zapach lub krew, a także ewentualne pojawienie się gorączki, są zawsze symptomami wymagającymi wizyty u pediatry. Możliwe, że powyższe objawy wskazywać będą na rozwój stanu zapalnego i konieczne będzie podanie leków.

Dodalibyście coś do naszych podpowiedzi? Jak goi się pępuszek Waszego malucha? Czekamy na komentarze!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pielęgnować noworodka?
Następny artykułJak wygląda dziecko po porodzie?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here