Miejscowe leczenie trądziku polega na czyszczeniu skóry preparatami zawierającymi oprócz spirytusu: tymol, mentol i kwas salicylowy. Dostępna w aptece jest specjalnie przygotowana papka ichtiolowa, która zawiera siarkę. Dermatolog lecząc trądzik może przepisać na receptę antybiotyki. Lecz to nie wybór specyfiku decyduje o zwycięstwie z trądzikiem, lecz szybkość podjęcia leczenia. Ponadto ważne jest prawidłowe odżywianie. Głównie należy pamiętać, aby wyeliminować z diety słodycze, kakao i ostre przyprawy.

Zasady postępowania z trądzikiem:

1. Dbaj o higienę twarzy myjąc ja dwa-trzy razy dziennie, używać do tego łagodnych pianek i żeli. Nie wolno myć twarzy zwykłym mydłem, gdyż przesusza i podrażnia skórę.

2. Nie wolno wyciskać czy nawet dotykać zaognionych miejsc, ponieważ spowoduje to rozprzestrzenienie się infekcji.

3. Warto używać olejku herbacianego, gdyż jest naturalnym antybiotykiem. Mając działanie antybakteryjne, zapobiega rozwojowi trądziku ale również osuszy skórę.

4. Siarka pomaga udrożnić pory więc preparaty mające ją w składzie, pomogą złagodzić wykwity.

5. Stosując różne, domowe sposoby (maseczka z drożdży, tonik z ogórka lub cytryny) należy pamiętać, że są to działania wspomagające. Najważniejsza w terapii trądzikowej jest konsultacja lekarska u specjalisty – dermatologa.

6. Powinniśmy zrezygnować z kąpieli słonecznych lub stosować je w umiarkowany sposób. Zalecana jest ostrożność, ponieważ niektóre leki mogą wejść w niepożądaną reakcje z promieniami UV.

7. Aby szybciej i skuteczniej poradzić sobie z trądzikiem warto stosować specjalnie do tego przeznaczone kosmetyki do mycia i pielęgnacji twarzy.

Warto pamiętać o czynnikach, które nasilają występowanie trądziku:

– Wilgotny klimat
– Ciąża
– Niektóre leki (tabletki antykoncepcyjne leki przeciwpadaczkowe)
– Kosmetyki
– Nadmierna potliwość
– Okres kilku dni przed miesiączką

Znacie inne sposoby na trądzik? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozszerzone pory – domowe sposoby
Następny artykułSposoby na zmarszczki

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here