Turyści o skromnym budżecie zaoszczędzić mogą korzystając ze schodów (4 euro) zamiast windy (6 euro). Katedra jest najważniejszym obiektem przy Pizza Duomo, czyli centralnym placu Mediolanu. Tuż obok znajduje się Galleria Vittorio Emanuele II – piękna galeria bazująca na konstrukcji krzyżowej, z położoną pośrodku konstrukcją ze stali i szkła.

Większość z obiektów sakralnych, które znajdują się w Mediolanie, jest udostępnianych bezpłatnie. Tak jest między innymi w przypadku jednego z najstarszych kościołów w mieście, Bazyliki św. Ambrożego, a także Bazyliki San Simpliciano i San Bernardino alle Ossa. Warto odwiedzić również XV-wieczny ceglany Zamek Sforzów (Castello Sforzesco). To dawna siedziba książęca, otoczona murem, suchą fosą i narożnymi basztami. Ogólnodostępne są również pobliskie tereny zielone: Parco Sempione i Giardini Pubblici.

Wśród muzeów, które zawsze udostępniane są za darmo, wymienić warto Galleria d’Arte Moderna GAM, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Znajdują się tu kolekcje Vismara, Marino Marini, Grassi i Juckera, a także arcydzieła malarzy cudzoziemców takich jak van Gogh, Renoir, Cézanne i Picasso.

Obszerną kolekcję malarstwa prezentuje również Pinacoteca del Castello Sforzesco. Muzeum Sztuki Antycznej (Museo d’Arte Antica) gromadzi z kolei egzemplarze 1200 lat rzeźby. Pozostałe dostępne za darmo muzea to: Museo Studio Francesco Messina, Museo Treccani, Museo d’Arte Marinara Ugo Mursia.

Kilka muzeów udostępnia swoje zbiory bezpłatnie w piątki po godzinie 14:00. Tak jest w przypadku Muzeum Historii Zjednoczenia Włoch (Museo del Risorgimiento) przy ulicy Via Borgonuovo, w którym znajduje się kolekcja mundurów, broni i przedmiotów codziennego użytku ważnych dla historii Włoch postaci. Za darmo wejdziemy również do Muzeum Historii Naturalnej (Museo di Storia Naturale) i Muzeum Archeologicznego (Museo Archeologico).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można zobaczyć za darmo w Paryżu?
Następny artykułCo można zobaczyć za darmo w Wenecji?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here