Przemierzyć trzeba Pola Elizejskie z Łukiem Triumfalnym. Ogólnodostępne jest Place de la Concorde oraz Pola Marsowe. Od listopada do marca bezpłatnie zwiedzać można Panteon.

Nic nie zapłacimy za wstęp do jednej z najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie, czyli Katedry Notre-Dame. Można w niej podziwiać szerokie portale, witraże, organy i słynne maszkarony. Jeżeli z wizytą w Paryżu jesteśmy w pierwszą niedzielę miesiąca, za darmo możemy również pokonać 387 schodów i dostać się na północną wieżę katedry.

Kolejne warte odwiedzenia świątynie to kaplica zamkowa Sainte-Chapelle oraz bazylika na szczycie wzgórza Montmartre, Sacre-Coeur (stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Paryż). Obejrzeć trzeba również nekropolie, na których pochowano najwybitniejszych tego świata. Najbardziej rozpoznawalny jest cmentarz Pere Lachaise z grobowcami Fryderyka Chopina, Jima Morrisona, Oscar Wilda czy Edith Piaf.

Codziennie, nie wydając nawet 1 euro, zobaczyć możemy zbiory muzeum perfum – Fragonard Musée du Perfum, dzieła sztuki zgromadzone w Musée Cognacq-Jay oraz zbiory sztuki orientalnej Muzeum Panthéon Bouddhique. Bezpłatny jest również wstęp na wystawy stałe Petit Palais (muzeum sztuk pięknych), Musée Carnavalet (muzeum historii Paryża), Maison de Victor Hugo (muzeum Victora Hugo).

Paryż

fot. Mateusz Osienkiewicz

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca za darmo można oglądać zbiory wszystkich muzeów narodowych. Tworzą się wtedy ogromne kolejki, ale oferta jest wyjątkowa – za darmo wejść można do samego Luwru! Ponadto swoje drzwi dla oszczędnych turystów otwiera, należące do największych na świecie muzeów przyrodniczych, Muséum National d’Histoire Naturelle. W siedmiu oddziałach gromadzi ono eksponaty związane ze środowiskiem, ekologią i społeczeństwem.

Najstarsze na świecie muzeum typu technicznego, Conservatoire National des Arts et Métiers, prezentuje osiągnięcia rzemiosła, przemysłu i techniki. Bezpłatny jest również wstęp do szeregu muzeów i galerii sztuki: Musée National d’Art Moderne (muzeum sztuki nowoczesnej), Galerie nationale du Jeu de Paule (galeria sztuki współczesnej), Musée Picasso (galeria twórczości Pabla Picasso), Musée de l’Orangerie (galeria sztuki impresjonizmu), Musée Guimet (muzeum sztuki azjatyckiej).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można zobaczyć za darmo w Brukseli?
Następny artykułCo można zobaczyć za darmo w Mediolanie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here