Góry stwarzają bardzo dużo możliwości. Zachęcają do odwiedzin o każdej porze roku. Można po nich chodzić, jeździć i zjeżdżać. Wędrówki piesze to dla wielu wciąż sposób na najbliższy kontakt z górami. Zmierzenie się z nimi i poznanie. Naszą przygodę z górami warto rozpocząć od gór niższych, mniej kamienistych, takich które pozwolą nam oswoić się z pokonywaniem wysokości. Nie przejmujmy się, że nie wejdziemy za pierwszym razem na najwyższy szczyt. Piękne widoki mamy też zagwarantowane stojąc na szczycie 900 metrowej góry.

Podstawą udanej wyprawy w góry jest dobre przygotowanie. Po pierwsze, musimy zadbać o niezbędne wyposażenie plecaka. Powinna znaleźć się w nim woda. Nie ma co liczyć, że za każdym razem spotkamy na swojej drodze jakiś górski potok. Warto zabrać za sobą czekoladę albo batona. Górska wędrówka wymaga wiele wysiłku i zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa dawka energii. Nie zapomnijmy też o wrzuceniu do plecaka kanapek. Głód dopadnie nas na pewno, a poza tym zjedzenie posiłku na szczycie to wielka przyjemność i nagroda za długą droge pod górę.

góry

Fot. Katarzyna Olchowska

Kolejna ważna sprawa to ubranie. Podstawa to wygodne buty. Najlepiej z usztywnioną kostką i podeszwą, która będzie zapobiegała ślizganiu się. Wygodne muszą być też spodnie. Koszulka, najlepiej jeżeli jest wykonana z oddychających tkanin. Ale po górach można też wędrować w zwykłych podkoszulkach. Nasz plecak wcale nie musi być wypchany po brzegi profesjonalnym sprzętem. Nie da się jednak ukryć, że ubrania ze specjalnych tkanin podnoszą komfort wędrówki i po prostu ułatwiają nam pokonywanie długich górskich dystansów. Do plecaka musimy też koniecznie wrzucić kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda w górach bywa nieobliczalna i potrafi zmienić się w ciągu kilku minut. Przyda się też nakrycie głowy (słońce na wysokości przygrzewa bardziej) i okulary przeciwsłoneczne.

Uwaga!

Nie zapomnijmy również o plastrach i kremach przeciwsłonecznych. Jeżeli mamy w planach długą wędrówke w trudnych warunkach zabierzmy ze sobą również latarkę. Może się bowiem okazać, że będziemy wracać nocą, wtedy oświetlenie może okazać się bardzo przydatne. Nie zapomnijmy o mapie. Niby rzecz oczywista, ale przez to często pomijana przy pakowaniu plecaka. Kolejną kwestią do rozważenia jest wyposażenie się w kije trekkingowe. Jedni uważają je za kompletnie nieprzydatne, inni wręcz przeciwnie. Jeśli wędrując po jakimś czasie szukasz kija by podeprzeć się, to znaczy że kije trekingowe są dla ciebie. Na pewno warto spróbować z nich skorzystać.

Górskie wędrówki wymagają dobrej kondycji fizycznej. Jeśli jesteśmy wysportowani, nie będziemy mieć większych problemów na szlaku. Osoby, które nie przykładają specjalnej wagi do swoich mięśni, mogą mieć kłopoty i na pewno wejście na szczyt będzie dla nich dużym wysiłkiem. Ale wbrew pozorom w czasie górskich wędrówek to nie nogi są najważniejsze, ale głowa. Pamiętajmy, że góry są niebezpieczne, że często od nas zależy bezpieczeństwo innych. Wybierając szlak dla siebie, nie kierujmy się modą czy zamieszaniem wokół konkretnej trasy. Najważniejsze to to, by mieć przyjemność z chodzenia po górach i bezpieczny powrót z wędrówki.

W jakich górach byliście? Co Was tam najbardziej urzekło?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWakacje pod namiotem – co warto wiedzieć?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Chinach?

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here