Podróże Co warto zobaczyć w Austrii?

Co warto zobaczyć w Austrii?

-

Wiedeń nie bez kozery nazywany jest światową stolicą muzyki – swoje dzieła tworzyli tu Strauss, Beethoven i Mozart. Oferta kulturalna stolicy Austrii jest imponująca i obejmuje nie tylko muzykę, ale wszelkie sztuki. Do najbardziej rozpoznawalnych zabytków należy Katedra św. Szczepana, która znajduje się w samym sercu historycznej części miasta. To najważniejsza świątynia kraju, której budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Szykowny Kościół św. Karola Boromeusza oraz najstarszy w mieście Kościół św. Ruprechta i, liczący sobie zaledwie 130 lat, Kościół Wotywny to kolejne warte uwagi obiekty sakralne.

W Wiedniu atmosferze uduchowienia w nie mniejszym stopniu sprzyja również piękny gmach Opery Wiedeńskiej, a nawet budynek Ratusza. Zobaczyć warto pałace: Hofburg, w którym odbywają się bale cesarskie, Schonbrunn, który wraz z ogrodami figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz Pałac Kinskich, w którym na świat przyszedł książę Józef Poniatowski.

Salzburg to miasto dumne ze swojej dawnej potęgi i z osoby Wolfganga Amadeusza Mozarta, który urodził się właśnie tutaj. Na wzgórzu ponad miastem wznosi się Twierdza Hohensalzburg – jeden z największych średniowiecznych zamków w Europie. Poniżej prezentuje się zabytkowe centrum, które komitet UNESCO wyróżnił jako pierwszy austriacki obiekt na liście światowego dziedzictwa. Warto odwiedzić najstarsze opactwo benedyktyńskie w krajach niemieckojęzycznych, czyli Klasztor św. Piotra. Pominąć nie można również Pałacu Arcybiskupów oraz domu Mozarta, który mieści się przy ulicy Getreidegasse. Salzburg to miasto ogromnej ilości wydarzeń kulturalnych na czele z Letnim Festiwalem, który potrafi przyciągnąć pasjonatów muzyki i teatru nawet z drugiego końca świata.

Innsbruck wyróżnia się swoim położeniem i panującą w mieście atmosferą. Około 120-tysięczna stolica Tyrolu znajduje się w sercu Alp i przyciąga prawdziwie górskim klimatem. Symbolem miasta jest Goldenes Dachl, czyli zwieńczona złotym dachem kamieniczka, która znajduje się na urokliwej starówce. Do najważniejszych zabytków należy zamek Hofburg z udostępnianymi apartamentami cesarskimi oraz pełny rozmaitych historycznych zbiorów zamek Ambras. Niecodzienne atrakcje to również skocznia narciarska Bergiel oraz najwyżej położone zoo w Europie – Alpenzoo.

Austriackie Alpy to największa atrakcja dla narciarzy, którzy doskonale znają stacje takie jak Kitzbuhel i Hintertux w Tyrolu czy Lech i Zurs w Alberg. Wokół najwyższego szczytu kraju, Glossglockner (3797 m), rozciąga się park narodowy Wysokie Taury. Znajduje się w nim potężny lodowiec Pasterzie oraz niezwykła przełęcz Hochtor.

Co wydaje Wam się największą atrakcją Austrii? Jakie miejsce możecie polecić? Wypowiedzcie się!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gra w Piki – zasady

Piki to gra karciana dla czterech osób formujących dwie pary. Do rozgrywki używa się wszystkich kart talii (pięćdziesiąte dwie karty). W każdym rozdaniu rolę rozdającego pełni po kolei jeden z graczy. Pierwszym rozdającym jest osoba wybrana losowo.

Aranżacja ogrodu – zasady

Dekalog aranżacji ogrodowych to 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy ogrodnik. Niezależnie od stylu w jakim założony jest nasz ogród, może on nas cieszyć swoim wyglądem przez cały rok. Najważniejsze, aby rośliny były ładnie skomponowane i dobrze dobrane. Pamiętajmy, że nie tylko znajomość gatunków oraz ich wymagań, ale również perfekcja w ich kompozycji zapewni nam pożądany efekt.

Zobacz też

Emerytura dla nauczycieli – informacje

Nauczyciele należą do grupy zawodowej, której przysługują wyjątkowe uprawnienia emerytalne. Mogą oni przejść na tzw. emeryturę bez względu na wiek lub w obniżonym wieku emerytalnym.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: