Wiedeń nie bez kozery nazywany jest światową stolicą muzyki – swoje dzieła tworzyli tu Strauss, Beethoven i Mozart. Oferta kulturalna stolicy Austrii jest imponująca i obejmuje nie tylko muzykę, ale wszelkie sztuki. Do najbardziej rozpoznawalnych zabytków należy Katedra św. Szczepana, która znajduje się w samym sercu historycznej części miasta. To najważniejsza świątynia kraju, której budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Szykowny Kościół św. Karola Boromeusza oraz najstarszy w mieście Kościół św. Ruprechta i, liczący sobie zaledwie 130 lat, Kościół Wotywny to kolejne warte uwagi obiekty sakralne.

W Wiedniu atmosferze uduchowienia w nie mniejszym stopniu sprzyja również piękny gmach Opery Wiedeńskiej, a nawet budynek Ratusza. Zobaczyć warto pałace: Hofburg, w którym odbywają się bale cesarskie, Schonbrunn, który wraz z ogrodami figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz Pałac Kinskich, w którym na świat przyszedł książę Józef Poniatowski.

Salzburg to miasto dumne ze swojej dawnej potęgi i z osoby Wolfganga Amadeusza Mozarta, który urodził się właśnie tutaj. Na wzgórzu ponad miastem wznosi się Twierdza Hohensalzburg – jeden z największych średniowiecznych zamków w Europie. Poniżej prezentuje się zabytkowe centrum, które komitet UNESCO wyróżnił jako pierwszy austriacki obiekt na liście światowego dziedzictwa. Warto odwiedzić najstarsze opactwo benedyktyńskie w krajach niemieckojęzycznych, czyli Klasztor św. Piotra. Pominąć nie można również Pałacu Arcybiskupów oraz domu Mozarta, który mieści się przy ulicy Getreidegasse. Salzburg to miasto ogromnej ilości wydarzeń kulturalnych na czele z Letnim Festiwalem, który potrafi przyciągnąć pasjonatów muzyki i teatru nawet z drugiego końca świata.

Innsbruck wyróżnia się swoim położeniem i panującą w mieście atmosferą. Około 120-tysięczna stolica Tyrolu znajduje się w sercu Alp i przyciąga prawdziwie górskim klimatem. Symbolem miasta jest Goldenes Dachl, czyli zwieńczona złotym dachem kamieniczka, która znajduje się na urokliwej starówce. Do najważniejszych zabytków należy zamek Hofburg z udostępnianymi apartamentami cesarskimi oraz pełny rozmaitych historycznych zbiorów zamek Ambras. Niecodzienne atrakcje to również skocznia narciarska Bergiel oraz najwyżej położone zoo w Europie – Alpenzoo.

Austriackie Alpy to największa atrakcja dla narciarzy, którzy doskonale znają stacje takie jak Kitzbuhel i Hintertux w Tyrolu czy Lech i Zurs w Alberg. Wokół najwyższego szczytu kraju, Glossglockner (3797 m), rozciąga się park narodowy Wysokie Taury. Znajduje się w nim potężny lodowiec Pasterzie oraz niezwykła przełęcz Hochtor.

Co wydaje Wam się największą atrakcją Austrii? Jakie miejsce możecie polecić? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć we Florencji?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Oslo?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here