Najważniejszym zabytkiem Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z górującą nad miastem ogromną kopułą wykonaną z cegły (największy tego typu obiekt na świecie). Jej budowę, trwającą blisko 150 lat, rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Proste, surowe wnętrze katedry uzupełniają barwne freski na sklepieniu nad prezbiterium. Zarówno ze szczytu kopuły, jak i z dzwonnicy Campanile di Giotto oglądać można wspaniałą panoramę miasta.

W pobliżu wejścia do katedry znajduje się Baptysterium San Giovanni, najstarszy budynek w tej części miasta. Do wnętrza można dostać się przez troje drzwi, spośród których wszystkie są zabytkowymi dziełami sztuki. Najbardziej znane są Drzwi Raju, zdobione dziesięcioma scenami ze Starego Testamentu.

W centrum miasta znajduje się Plac della Signoria z Pałacem Vecchio i pięknymi obiektami małej architektury. Najważniejsza to fontanna Neptuna z marmurowym posągiem boga morza oraz Dawid – kopia rzeźby Michała Anioła. Na prawo od pałacu wzniesiona została późnogotycka Loggia dei Lanzi z szeregiem kolejnych posągów. W pobliżu Placu della Signoria znajduje się Galeria Uffizi, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Wizyta na dwóch piętrach galerii daje niepowtarzalną szansę na obejrzenie w jednym miejscu dzieł najwybitniejszych artystów takich jak: Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael, Rembrandt, Rubens i Caravaggio.

Groby wielu osobistości renesansu znajdują się w Kościele Świętego Krzyża (Basilica di Santa Croce) – najważniejszej świątyni franciszkańskiej na terenie Włoch. Jej ściany pokryte są freskami Giotta. Formę mauzoleum pełni również Kaplica Medyceuszów przy kościele San Lorenzo, dzieło architektoniczne Michała Anioła.

Obowiązkowym punktem wycieczki po Florencji jest Most Złotników (Ponte Vecchio), który jako jedyny z położonych nad rzeką Arno przetrwał II wojnę światową. Wzniesione na nim krużganki zajmowane były niegdyś przez kowali i garbarzy, a od czasów Wielkiego Księcia Ferdynanda nieprzerwanie handlują tu złotnicy i jubilerzy.

Jeżeli fundusze na to pozwalają (a Florencja nie powinna ich obciążyć tak bardzo jak inne włoskie miasta), warto skorzystać z knajpek w centrum miasta, w których spróbować można prostej i smacznej kuchni w pięknym otoczeniu. Ciekawym wydarzeniem, które kontrastuje z obrazem spokojnego artystycznego miasta, są brutalne mecze Calcio Storico Fiorentini. Rozgrywki łączące elementy rugby i piłki nożnej odbywają się zawsze 24 czerwca tuż przed Kościołem Świętego Krzyża.

Co najbardziej urzekło Was we Florencji? W które miejsce chcielibyście wrócić? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonto bankowe na poczcie – wady i zalety
Następny artykułCo warto zobaczyć w Austrii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here