Jedynie przez kilka tygodni w lecie udostępniany jest turystom Pałac Królewski (Det Kongelige Slottet), który jest siedzibą urzędującego króla Haralda V. Warto wówczas z wyprzedzeniem zakupić bilet w urzędzie pocztowym. Atrakcją, którą można oglądać tutaj codziennie, jest honorowa zmiana warty o godzinie 13.

Przy centralnej ulicy miasta, Karl Johans gate, znajduje się większość ważnych zabytków, na czele z obronnym zamkiem i fortecą Akershus (Akershus Festning). Położona w strategicznej części zatoki twierdza pochodzi z końca XIII wieku. W odrestaurowanym zamku można całkowicie za darmo zwiedzać sale, podziemne przejścia i lochy oraz kaplicę. Opłaty pobierane są za wstęp do muzeów, które mieszczą się w twierdzy: Muzeum Wojskowego (Forsvarsmuseet), dokumentującego militarne dzieje Norwegii oraz Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (Norges Hjemmefront Museet), poświęcone aliantom II wojny światowej.

Będąc w Oslo na trasie wycieczkowej nie powinno się pominąć pięknego neoromańskiego budynku parlamentu norweskiego (Stortingsbygningen). Siedzibę najwyższego organu władzy politycznej kraju można zwiedzać z przewodnikiem bez wnoszenia żadnych opłat. Warto zobaczyć również tutejszy ratusz, którego surową bryłę mieszkańcy najchętniej schowaliby przed turystami. Nazywany czasem najbrzydszym ratuszem w Europie, gmach jest co roku miejscem niezwykle ważnego wydarzenia – gali wręczenia pokojowej Nagrody Nobla. Z najbardziej prestiżowym wyróżnieniem na świecie związane jest również Centrum Pokojowe Nobla (Nobels Fredssenter). Prezentowane są w nim ekspozycje związane z wojną i rozwiązywaniem konfliktów.

Najbardziej znanym obszarem zielonym miasta jest Park Vigelanda (Frogner Park), który każdego roku odwiedza około milion turystów. Kompleksowi, w którym znajduje się ponad 200 figur z brązu i granitu, norweski rzeźbiarz Gustav Adolf Vigeland poświęcił ponad pół życia.

Miłośnicy sportów zimowych odwiedzić powinni skocznię narciarską w dzielnicy Holmenkollen (Holmenkollbakken), na której Adam Małysz aż pięciokrotnie triumfował w konkursach Pucharu Świata. Do najważniejszych muzeów w mieście należą: Muzeum Muncha (Munch-museet), Muzeum Ibsena (Ibsen Museet), Muzeum Statku Polarnego Fram (Frammuseet) i Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset).

Co najbardziej urzekło Was w Oslo? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Austrii?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Sztokholmie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here