Berlin to między innymi miasto ciekawej architektury. Na budowlanych wykopach, które od lat raczej szpeciły stolicę Niemiec, powstały nowoczesne osiedla i przykuwające uwagę budynki. Pozostający przez długi czas nieatrakcyjnym pustkowiem Plac Poczdamski jest dzisiaj tętniącym życiem centrum pełnym futurystycznych wieżowców i sklepów. Warto wybrać się na platformę widokową „Kohlhoff-Hochhaus”, skąd rozpościera się widok na oszałamiające budynki, w tym kompleks „Sony” czy „DailmlerChrysler Areal”. Swoistym znakiem rozpoznawczym odrodzonego Berlina jest także Reichstag z nową, zachwycającą kopułą.

Stolica Niemiec to miasto licznych placów, z których najbardziej znany jest Alexanderplatz. Podziwiać przy nim można ciekawe budynki secesyjnego architekta Petera Behrensa. Na szczególną uwagę zasługuje też oferta kulturalna metropolii. Obiekty muzealne nie są tu przypadkowo rozsiane po mieście, lecz tworzą zwartą Wyspę Muzeów na rzece Sprewie. Uwagę turystów przyciąga Stare Muzeum ze starożytnymi eksponatami pochodzącymi z Grecji i Rzymu, Nowe Muzeum, które przeszło niedawno odbudowę po wojennych zniszczeniach i Muzeum Pergamońskie mieszczące się w budynku przypominającym babilońską świątynię.

Będąc w Berlinie nie sposób pominąć odwiedzenia jego najbardziej kojarzonych przez turystów symboli – Bramy Brandenburskiej i Muru Berlińskiego. Pierwszy z tych obiektów powstał pod koniec XVIII wieku według projektu Carla Gottharda, a jego cechą szczególną jest stojący u szczytu posąg z brązu przedstawiający konny zaprzęg z boginią Nike na rydwanie. Wzniesiony nocą 13 sierpnia 1961 roku Mur Berliński dawniej oddzielał NRD od RFN, a po tym, gdy w 1989 rozpoczęto jego demontaż, dziś podziwiać można tylko fragmenty obiektu świadczące o bolesnej historii miasta.

Wizyta w stolicy Niemiec byłaby niepełna, jeśli pominiemy takie atrakcje jak Wieża Grunewaldzka usytuowana malowniczo na wzgórzu Karlsberg w pobliżu jeziora Wannsee, dominująca nad horyzontem miasta Wieża Telewizyjna o wysokości 365 metrów czy Führerbunker, gdzie Hitler spędził ostatnie dni życia. Na tym oczywiście nie koniec godnych uwagi berlińskich obiektów, jednak o tym, czy zdążmy zobaczyć ich więcej, zadecyduje ilość czasu, który planujemy spędzić w tym ciekawym mieście.

Chcielibyście wybrać się do Berlina? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić opakowanie na prezent?
Następny artykułJak samemu zrobić prezent dla mamy?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here