Zespół parkowo-pałacowy powstał pod koniec XVII wieku na bazie zamku Wiesiołowskich. Obecnie pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jednak do zwiedzania udostępniono następujące pomieszczenia: Aulę Wielką, Kaplicę, hol główny i klatkę schodową. Budowlę otacza ogród o powierzchni prawie 10 ha. Można tam pospacerować po dwóch częściach: francuskiej oraz angielskiej. Do naszych czasów przetrwał podział ogrodu na górny i dolny z kamiennymi rzeźbami i systemem wodnym. Można tam także podziwiać: pozostałości starego drzewostanu (1 200 drzew) z ponad 20 pomnikowymi okazami, cztery fontanny oraz parę sfinksów na cokołach.

Warto zobaczyć dawny ratusz miejski z XVIII wieku. Obecnie jest on siedzibą Państwowego Muzeum w Białymstoku. W centrum miasta znajdują się XIX i XX-wieczne kamienice.

Warto na chwile zatrzymać się przy kościele p.w. św. Rocha. Kościół został zbudowany został w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym, na planie ośmioboku. Prace przy budowie kościoła rozpoczęto w 1927 roku, a zakończono w latach czterdziestych XX wieku. Warto także zobaczyć kościół farny (XVII–XIX wiek), kościół św. Wojciecha oraz kaplicę p.w. św. Marii Magdaleny z XIX wieku. Z tego samego wielu pochodzi sobór św. Mikołaja Cudotwórcy. Jest to cerkiew katedralna, wybudowana w bizantyjskim stylu. Pozostałością po społeczności żydowskiej jest Synagoga Piaskower oraz trzy cmentarze (przy ul. Wschodniej, Żabiej, Bema i Kalinowskiego).

Uwaga!

Pałac Hasbacha z XIX wieku, pałac Rüdigerów (Lubomirskich) z XIX wieku (siedziba Wyższej Szkoły Administracji Publicznej), pałac Tryllingów oraz pałacyk gościnny Branickich z XVIII wieku (Urząd Stanu Cywilnego) to miejsca, przy których można się na chwilę zatrzymać. Secesyjny pałacyk Cytronów jest obecnie siedzibą Muzeum Historycznego.. Można tam zobaczyć dużą kolekcję numizmatyczną oraz eksponaty związane z osadnictwem tatarskim na tych ziemiach.

Czy byliście kiedyś w Białymstoku? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPracownik za granicą a obowiązki pracodawcy
Następny artykułPodanie do pracy za granicą

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here