Wiele z udostępnianych turystom obiektów w Budapeszcie figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najwięcej zabytków, które przetrwały burzliwą historię miasta, znajduje się w Budzie – prawobrzeżnej części stolicy. Zamek Królewski to kompleks pałacowych budynków, których historia sięga najprawdopodobniej XIII wieku. Wielokrotnie przebudowywany, mieści dzisiaj różne muzea, z których najważniejsze to historyczne Budapesti Torteneti Muzeum.

Zobaczyć trzeba koniecznie najciekawsze mosty nad Dunajem: Łańcuchowy, Małgorzaty, Wolności i Elżbiety. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków jest położony tuż przy brzegu rzeki gmach parlamentu (Orszaghaz). Powstał on jako reprezentatywna siedziba władz po połączeniu trzech dawnych miast w jedno. Do budowy zużyto 40 milionów cegieł i 500 tysięcy kamieni szlachetnych, a centrum gmachu przykryto kopułą o wysokości blisko 100 metrów. Parlament robi największe wrażenie, kiedy podziwiany jest z pokładu statku lub wieczorem – jako najbardziej wyrazisty element panoramy rozświetlonego miasta.

Jednym z głównych placów jest Plac Bohaterów, usytuowany w VI dzielnicy. Otoczony jest robiącymi duże wrażenie budynkami Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacem Ekspozycji. Najważniejszym obiektem na placu jest jednak Pomnik Tysiąclecia, który składa się z 36-metrowej kolumny archanioła Gabriela i towarzyszącej mu półkolistej kolumnady.

W Parku Miejskim (Varosliget) warto zobaczyć Zamek Vajdahunyad, który jest powstałym na początku XX wieku zespołem kopii różnych historycznych budynków – w stylu gotyku, renesansu i baroku. Na najwyższym wzniesieniu w Budapeszcie, Górze Gellerta, znajduje się 40-metrowy Pomnik Wolności oraz Cytadela. Rozpościera się stąd doskonały widok na Dunaj i budapeszteńskie mosty.

Wielka Synagoga to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki po stolicy Węgier. Mieszczący trzy tysiące wiernych budynek, który został odbudowany po wysadzeniu przed II wojną światową, jest drugą co do wielkości synagogą na świecie. Obok niej znajduje się Muzeum Żydowskie i sala pamięci Holocaustu. Do jednego z najciekawszych kościołów w Budapeszcie zaliczyć trzeba Kościół Macieja z pięknymi freskami oraz Bazylikę św. Stefana – olbrzymią świątynię położoną niedaleko Mostu Łańcuchowego.

Miasto słynie również z licznych łaźni: dużego kompleksu Łaźni Szechenyiego, starej Łaźni św. Łukasza, a także tureckiej Łaźni Rudas.

Wybieracie się do Budapesztu? Co chcielibyście zobaczyć w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFazy cierpienia po rozstaniu
Następny artykułZdradziłem narzeczoną na wieczorze kawalerskim. Co robić?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here