Podróże Co warto zobaczyć w Monachium?

Co warto zobaczyć w Monachium?

-

Najstarsza część miasta znajduje się w obrębie dawnych fortyfikacji. Do dzisiaj zachowały się fragmenty średniowiecznego systemu obronnego z trzeba bramami: wschodnią Isartor, południową Sendlinger Tor i zachodnią Karlstor. Ciekawym zabytkiem jest Rezydencja (Residenz), czyli dawna rezydencja królów Bawarii. Dzisiaj to pełniący dzisiaj przede wszystkim funkcje muzealne potężny kompleks, który składa się z dziesięciu dziedzińców i otaczających je budynków. Muzeum Rezydencji oferuje szereg osobnych ekspozycji, między innymi: skarbiec, bogato wykończone komnaty, kaplice, a także malowidła ścienne, włoskie pejzaże i zabytki starożytnego Egiptu.

Zbiory o zupełnie innym charakterze gromadzi Muzeum Zabawek, które mieści się w budynku Starego Ratusza (Altes Rathaus). Dawna siedziba zarządu miasta położona jest przy centralnym placu miasta, Placu Mariackim. W pobliżu stojącej tutaj kolumny maryjnej znajduje się również piękny, wykończony w neogotyckim stylu, Nowy Ratusz (Neues Rathaus). Budynek wyróżnia się zdobioną elewacją oraz wieżą, w której umieszczono 43 dzwony.

Najbardziej rozpoznawalnym obiektem sakralnym w Monachium jest Katedra Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche). Wzniesiony w miejscu dawnej XIII-wiecznej kaplicy, wielokrotnie przebudowywany, kościół mieści w swoim wnętrzu cenne historyczne wyposażenie, między innymi: stalle, dzieła malarskie i rzeźby. Z wież świątyni, wysokich na 99 metrów, rozpościera się piękna panorama miasta. Najstarszym monachijskim kościołem jest gotycki Kościół św. Piotra (Peterskirche) z nazywaną „starym Piotrem” wieżą, która również udostępniana jest turystom. Wśród świątyń w stylu barokowym wyróżnia się natomiast Kościół Teatynów (Theatinerkirche) z kopułą, śnieżnobiałym wnętrzem i grobową kryptą w podziemiach.

Coraz więcej turystów odwiedzających stolicę Bawarii przyciąga stadion piłkarski Allianz Arena, który należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Słynące z obszernych terenów zielonych Monachium pochwalić może się również jednym z największych parków na globie – Ogrodem Angielskim (Englischer Garten). Pięknie prezentuje się też zespół pałacowo-parkowy Nymphenburg, który stanowił niegdyś letnią rezydencję władców Bawarii.

Za co lubicie Monachium? Co w tym mieście podoba Wam się najbardziej? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Public relations w firmie

Public relations (w skrócie PR) to nic innego, jak relacje firmy z otoczeniem. Należy więc postawić sobie dwa podstawowe pytania: CO TO JEST WŁAŚCIWIE OTOCZENIE FIRMY i NA CZYM TE RELACJE POLEGAJĄ? I tu zaczyna się problem, bo okazuje się, że większość firm nie rozumie idei public relations.

Jak zachowywać się w szpitalu?

Pobyt w szpitalu nie należy do najprzyjemniejszych. Nikt nie lubi tam bywać, toteż swoim zachowaniem nie uprzykrzajmy rekonwalescencji innych pacjentów. W myśl zasady wzajemności „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”

Zobacz też

Rumsztyk z cebulą – przepis

Rumsztyk to kawałek mięsa, który uzyskujemy z części krzyżowej lub przedłużonego rozbratla cienkiego. Do upieczenia naprawdę smacznego i apetycznego rumsztyku potrzebne jest nam mięso z polędwicy. Poniżej przedstawiamy dwa przepisy na to, jak z niewielkiego i wydawać by się mogło mało zachęcającego kawałka mięsa wyczarować na obiad prawdziwy rarytas.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: